لینک های دسترسی

Breaking News

قانون‌گذاران عراقی خواستار خروج نظامیان امریکا شدند


سرباز امریکایی در عراق

بدنبال سفر ناگهانی دونالد ترمپ به بغداد که واکنش‌های تند سیاست‌مداران عراقی را در پی داشت، قانون‌گذاران این کشور خواهان خروج نظامیان امریکایی از کشورشان شده اند.

سفر سه ساعتۀ آقای ترمپ به بغداد، از قبل اعلام ناشده بود و در جریان آن، با هیچیک از مقامات دولتی عراق دیدار نکرد.

این رفتار، از جانب شماری از قانون‌گذاران عراقی نقض حاکمیت ملی کشورشان تلقی شده است.

صباح السعدی، رهبر یکی از جناح‌های سیاسی شامل در پارلمان عراق، روز چهارشنبه گفت که "اشغال عراق پایان یافته است" و افزود که رئیس جمهور امریکا نباید اجازه داشته باشد طوری به عراق سفر کند که "انگار این کشور یکی از ایالت‌های امریکا باشد."

بدنبال این اعتراض‌ها، حالا هر دو جناح سیاسی موجود در پارلمان عراق خواستار برگزاری یک جلسه فوق‌العاده و رای گیری بر سر خروج نیروهای امریکایی از عراق شده اند.

سلام الشمیری، یک قانون‌گذار نزدیک به مقتدی الصدر، رهبر مقتدر شیعه در عراق، گفت "پارلمان باید به شکل واضح و فوری نظر خود را راجع به ادامه نقض حاکمیت ملی عراق از جانب امریکا ابراز کند."

رئیس جمهور ترمپ که برای نخستین بار پس از رسیدن به ریاست جمهوری امریکا از عراق دیدن می‌کرد، روز گذشته گفت که هیچ برنامه‌ای برای خروج نظامی از عراق ندارد.

هم‌اکنون، ۵۲۰۰ سرباز امریکایی در چارچوب ائتلافی علیه داعش، در عراق مستقر هستند. آقای ترمپ، اخیرا پایان حضور نظامی کشورش را در سوریه اعلام کرد و گفت که با "شکست" داعش در سوریه، امریکا نیازی به حضور نظامی در این کشور ندارد.

XS
SM
MD
LG