لینک های دسترسی

Breaking News

مقتدی الصدر، روحانی برجستۀ شیعۀ عراق کناره‌گیری‌اش را از سیاست اعلام کرد


مقتدی الصدر، روحانی پرنفوذ شیعۀ عراق است
مقتدی الصدر، روحانی پرنفوذ شیعۀ عراق است

مقصدی الصدر، روحانی برجسته و پرنفوذ شیعۀ عراق روز دوشنبه ۲۹ اگست (هفتم سنبله) اعلام کرد که از سیاست کنار می‌رود و دستور انسداد دفاتر سیاسی خود را داده است.

او در یک پیام تویتر نگاشته است: "تصمیم گرفته ام که در امور سیاسی دخل نداشته باشم. از اینرو بازنشستگی قطعی خود را اعلام می‌دارم."

مقتدی الصدر در این پیام تویتر همچنان دستور داده است که دفاتر حزب وی مسدود شود.

اندکی پس از اعلام این تصمیم مقتدی الصدر، صدها نفر از طرفداران وی به سمت مقر حکومت در بغداد یورش برده و با ریسمان و چنگک تلاش کردند که موانع سمنتی امنیتی را از برابر دروازۀ ورودی این قصر بردارند.

نیروهای امنیتی و دفاعی عراق از معترضان خواسته است تا فوراً ساحۀ سبز بغداد را ترک کرده و برای جلوگیری از رویارویی و خونریزی از خویشتنداری کار گیرند.

در اعلامیۀ قوای امنیتی عراق آمده است: "نیروهای امنیتی به مسوولیت شان برای حفاظت از تاسیسات دولتی، ماموریت‌های بین‌المللی، املاک عامه و خصوصی تصریح می‌ورزند."

این نخستین بار نیست که مقتدی الصدر استعفای خود را از سیاست اعلام می‌کند، اما اکثریت هراس دارند که چنین اقدام منجر به تشدید تنش موجود سیاسی در عراق خواهد شد.

تصمیم مقتدی الصدر در واکنش به بازنشستگی و کناره‌گیری آیت‌الله کاظم الحایری، روحانی برجستۀ شعیۀ عراق به صفت مرجع تقلید بود. شمار زیادی از مقلدین الحایری از مقتدی الصدر حمایت می‌کنند.

الحایری یک روز پیشتر اعلام کرد که به دلیل بیماری و پیری از مرجعیت تقلید کناره گیری کرده و از پیروانش خواست که از آیت‌الله علی خامنه‌ای به صفت مرجع تقلید پیروی کنند. این اقدام الحایری ضربۀ سختی به مقتدی الصدر بود.

طرفداران مقتدی الصدر در انتخابات اکتوبر سال گذشته بیشترین کرسی‌های پارلمان عراق را برنده شدند، اما اکثریت لازم را برای تشکیل حکومت به دست آورده نتوانستند که این حالت منجر به بروز یکی از بدترین بحران‌های سیاسی در عراق شد.

سپس طرفداران مقتدی الصدر از پارلمان استعفا دادند و طرفداران وی ماه گذشته به مقر پارلمان عراق یورش بردند. مقتدی الصدر خواستار انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام شده است.

مقتدی الصدر میلیون‌ها پیرو و طرفدار در عراق دارد و پس از سرنگونی رژیم صدام و تهاجم به رهبری ایالات متحده بر عراق، طرفداران الصدر بر ضد نیروهای امریکایی و عراقی می‌جنگیدند.

تنش دوامدار سیاسی در عراق، این کشور را با وصف داشتن ذخایر سرشار نفت با مشکلات جدی اقتصادی روبرو کرده است. مردم عراق که از بیش از یک دهه با مشکلاتی چون زیربناهای ضعیف، بیکاری، کمبود برق و خدمات بی کیفیت و نابسندۀ عامه روبرو بودند، اکنون به دلیل خشکسالی‌های پیهم با کمبود آب آشامیدنی نیز روبرو شده اند.

در تهیۀ این مطلب از گزارش خبرگزاری‌های اسوشیتدپرس و فرانس‌پرس استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG