لینک های دسترسی

Breaking News

صدر اعظم عراق از کشته شدن 'معاون خلیفۀ' داعش خبر داد


مصطفی الکاظمی، صدر اعظم عراق گفته است که نیروهای امنیتی آن کشور "ابو یاسر العیسوی" فرمانده ارشد داعش را کشته اند، کسیکه ادعا می‌کرد معاون خلافت خود خواندۀ داعش است.

آقای کاظمی روز پنجشنبه ۲۸ جنوری (نهم دلو) در یک پیام تویتر نوشت: "وعده دادیم و عمل کردیم...نیروهای قهرمان مسلح ما ابو یاسر العیسوی، فرمانده داعش را از بین بردند."

العیسوی یکی از فرماندهان ارشد گروه دولت اسلامی در عراق بود که خود را معاون داعش و "حاکم" عراق می‌خواند.

العیسوی درست چند روز بعد از حملات انتحاری داعش در یک بازار مزدحم بغداد کشته می‌شود. در پی این حمله که ۳۲ کشته برجاگذاشت، صدر اعظم عراق عهد کرد که انتقام این حمله را از عاملان آن خواهد گرفت.

آقای کاظمی پس از این حملات انتحاری در یک پیام تویتر نوشت: "پاسخ ما به کسانیکه خون عراقی‌های بی‌گناه را می‌ریزانند جسورانه و متلاشی کننده خواهد بود. رهبران اهریمنی داعش با نیرویی روبرو خواهند شد تا حساب کار شان را بپردازند."

مقام‌های عراقی گفتند که این حمله نشانه‌ای از احتمال رمق گرفتن دو بارۀ داعش در عراق پس از شسکت آن گروه در سال ۲۰۱۷ می‌باشد.

پس از تهاجم به رهبری ایالات متحده بر عراق در سال ۲۰۰۳ و سرنگون شدن حکومت صدام حسین، دیکتاتور پیشین عراق، حملات انتحاری بر اهداف ملکی امر تقریباً روزمره بود که بیشتر آن را گروه‌های تندرو سنی انجام می‌دادند.

زمانیکه گروه دولت اسلامی در سال ۲۰۱۴ بخش هایی از عراق و سوریه را تصرف و خلافت خود خواندۀ خود را در آنجا اعلام کرد، شمار زیاد این تندروان سنی به داعش پیوستند.

اما در سال ۲۰۱۷ گروه داعش در اثر عملیات جهانی بر ضد داعش تمام ساحات زیر تصرف خود را در عراق و سوریه از دست داد. سپس ابوبکر البغدادی، رهبر آن گروه در سال ۲۰۱۹ در عملیات نیروهای امریکایی در سوریه کشته شد.

XS
SM
MD
LG