لینک های دسترسی

Breaking News

ادعای موجودیت جنگجویان فرانسه یی با داعش در جوزجان


آرشیف

اعضای شورای ولایتی و مقام‌های محلی در جوزجان گفته اند که "دهشت افگنان فرانسه یی" و جنگجویان از سایر کشورها با گروه داعش، در کنار فعالیت‌های هراس‌افگنانه، معادن ولسوالی درزآب را استخراج و قاچاق می‌کنند.

حلیمه صدف، یک عضو این شورا، گفت که این رزمجویان خارجی با حمایت گروه داعش، بررسی‌های مقدماتی را از معادن در بخش‌های از ولسوالی درزآب روی دست گرفته اند.

خانم صدف به صدای امریکا گفت که در گذشته انجنیران خارجی که شامل قرغیز، تاجیک و چچنی می شوند، با داعش همکاری داشتند و در این اواخر به گفتۀ عضو شورای ولایتی جوزجان، فرانسه یی ها نیز با این گروه همکاری می کنند.

این عضو شورای ولایت ادعا می کند که شهروندان خارجی بر علاوۀ آموزش دهی جنگجویان داعش، در بخش "استخراج معادن" نیز فعالیت می کنند.

پیش از این باشندگان ولسوالی درزآب جوزجان از آموزش دهی حملات انتحاری و نظامی خارجی‌ها برای جنگجویان گروه دولت اسلامی و طالبان خبر داده بودند.

مقام‌های محلی در ولسوالی درزآب نیز از حضور ده تن از دهشت افگنان خارجی به شمول زنان از فرانسه و الجزایر خبر داده اند.

بازمحمد داور، ولسوال درزآب جوزجان، گفت که تندروان گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش به تازگی دو گورستان را تخریب کرده و تصمیم دارند برای خانواده‌های اوزبکستانی محل سکونت بسازد.

آقای داور می افزاید"دو زن و یک مرد فرانسه یی آمده، حدود ده نفر اند که هفت تن دیگر آنان از الجزایر اند. در مناطق ولسوالی درزآب، در قریه های مغول و فرقانی ولسوالی درزآب چند قبرستان بزرگ بود که کلاً تخریب کرده و سوراخ کرده و هموار کرده اند، اهالی پرسیده چرا هموار می‌کنید، گفتند که برای خانواده‌های که از اوزبکستان آمده، خانه می سازیم".

محمد رضا غفوری، سخنگوی والی جوزجان، نیز موجودیت "دهشت افگنان فرانسه یی" را در ولسوالی درزآب تایید کرد، اما در مورد استخراج معادن در آن ولسوالی گفت که چنین اطلاعاتی وجود ندارد.

آقای غفوری گفت "آبدات تاریخی و استخراج معادن از سوی گروه داعش کار ساده نیست که استخراج کرده بتوانند. اتباع خارجی به شمول فرانسه یی ها که سه نفر اند که آنها در مورد انجام حملات انتحاری و ساخت ماین برای گروه داعش آموزش می‌دهند و بیشتر از این، کاری دیگری را بلد نیستند".

همزمان با این موضوع، اعضای شورای ولایتی سرپل نیز گفته اند که گروه‌های دهشت افگن خارجی در بخش‌های از آن ولایت نیز طالبان را در ساخت ماین، حملات انتحاری و فعالیت‌های هراس‌افگنانه آموزش می‌دهند.

به اساس آمار اعضای شورای ولایتی جوزجان، ۱۸ معدن در آن ولایت وجود دارد که نیاز است دولت برای حفظ این معادن اقدامات جدی را روی دست گیرد.

XS
SM
MD
LG