لینک های دسترسی

Breaking News

داعش در عراق کاملاً محاصره شد – ایتلاف


سربازان عراقی پس از تصرف مواضع داعش در موصل، پیروزی شان را جشن گرفته اند

ساحات باقیماندۀ زیر تصرف گروه دولت اسلامی یا داعش در غرب شهر موصل در محاصرۀ کامل قرار گرفته و اکنون این گروه بیش از ۶۰ درصد قلمرو زیر ادارۀ خود را از دست داده است.

برت مک گورک، فرستادۀ ویژۀ رئیس جمهور ایالات متحده برای مبارزۀ جهانی بر ضد داعش، به خبرنگاران در بغداد گفت "گروه دولت اسلامی در دام افتاده است". او گفت که اردوی عراق شام شنبه کنترول آخرین جادۀ منتهی به موصل را در دست گرفت.

نیروهای عراقی پس از تصرف بخش‌های شرقی موصل از چنگ داعش در ماه جنوری، اکنون سرگرم نبرد با تندروان این گروه در غرب شهر موصل اند.

پس از دو سال تسلط تندروان گروه دولت اسلامی بر شهر موصل، نیروهای عراقی با حمایت هوایی ایتلاف به رهبری ایالات متحده برای سرکوب داعش، عملیات برای پسگیری شهر موصل را در اکتوبر گذشته آغاز کرد.

آقای مک گورک گفت که آزادی موصل در قابل ملاحظه است، با آنهم به گفتۀ وی نبرد بسیار شدید در پیشرو است. او افزود که نیروهای عراقی سرگرم نبرد در ساحات مسکونی اند، جاییکه گفته می‌شود داعشاز غیرنظامیان به مثابۀ سپر انسانی استفاده می کند.

حملات هوایی ایتلاف به رهبری ایالات متحده نه تنها در پیشبرد موفقانۀ عملیات نیروهای عراقی بر ضد داعش حیاتی بوده است، بلکه به گفتۀ مک گورک کم از کم ۱۸۰ رهبر داعش را از بین برده است.

گروه دولت اسلامی در تابستان ۲۰۱۴ شهر موصل را تصرف کرد و سپس به اراضی وسیعی در شمال و غرب عراق مسلط شد. در اوج اقتدار داعش در عراق، آن گروه نزدیک به یک سوم قلمرو آن کشور را در تصرف داشت.

گزارش: اسوشیتدپرس

XS
SM
MD
LG