لینک های دسترسی

Breaking News

عضو بریتانیایی داعش به جرم سربریدن گروگان‌های امریکایی به حبس ابد محکوم شد


یک محکمهٔ فدرال در ایالات متحده روز جمعه ۲۹ اپریل (نهم ثور) الکساندا کوتی، یک عضو گروه دولت اسلامی (داعش) را به جرم قتل گروگان‌های امریکایی به حبس ابد محکوم کرد .

طبق این حکم، کوتی ۳۸ ساله به دلیل سربریدن و قتل دو روزنامه‌نگار و دو امدادرسان امریکایی به حبس ابد محکوم شد.

در جلسۀ محکمه که روز جمعه در شهر الکساندریا در ایالت ویرجینیا برگزار شد، مادر یکی از قربانیان خطاب به متهم گفت: "من از تو متنفر نیستم، چون تنفر از تو فقط به اندوهی که در قلبم دارم اضافه می‌کند، دوست ندارم قلبم بیش از این شکسته شود."

کوتی اعتراف کرده است که در مرگ چهار شهروند امریکا، به شمول جیمز فولی و استیون ستالوف، خبرنگاران امریکایی و پیتر کاسیگو و کایلا مولر، کارمندان امدادرسانی دست داشته است. کوتی همچنین اعتراف کرده است که در اسارت گرفتن شهروندان اروپایی و جاپانی نیز دست داشته است.

کوتی همچنین به اعمال شکنجه علیه گروگان‌ها اعتراف کرد. وکیل کوتی به خبرنگاران گفت: "او در تلاش برای اصلاح خود با خانواده برخی از قربانیان ملاقات خواهد کرد."

وکلای کوتی تلاش کردند تا او به یک زندان به شدت زیر نظارت و مخوف در ایالت کلورادو که محل نگهداری خطرناک‌ترین جنایت‌کاران جهان و زندانیان مواد مخدر است، فرستاده نشود .

البته قاضی به این درخواست پاسخ نداده و احتمال زیاد می‌رود که کوتی دوران محکومیت خود را در زندان ایالت کلورادو به سر ببرد.

کوتی که شهروند بریتانیا می‌باشد نخست به سوریه سفر کرد تا در جنگ بر ضد حکومت بشارالاسد،‌ رییس جمهور سوریه، شرکت کند، اما به تدریج به گروه داعش به رهبری ابوبکر البغدادی، رهبری پیشین و بنیان‌گذار این گروه،‌ بیعت کرد.

بر اساس توافقی که میان ایالات متحده و بریتانیا صورت گرفته است،‌ حکم محکمه می‌تواند در هر دو کشور اجرا شود. مقامات ایالات متحده موافقت کرده اند که تلاش خواهند کرد تا کوتی را پس از ۱۵ سال حبس به یک زندان در بریتانیا انتقال دهند.

XS
SM
MD
LG