لینک های دسترسی

Breaking News

تشدید جنگ میان اسراییل و حماس در شمال غزه


گروهی از نظامیان اسراییلی در حال گزمه در یکی از محله‌های غزه
گروهی از نظامیان اسراییلی در حال گزمه در یکی از محله‌های غزه

نیروهای اسراییلی روز دوشنبه ۲۰ نومبر (۲۹عقرب) عملیات نظامی را بر ضد حماس در شمال غزه تشدید بخشیده و درگیری میان دو طرف در نزدیک شفاخانه‌ای جریان دارد که هزاران بیمار و بیجاشدۀ داخلی از چند هفته به اینسو در آنجا پناه برده اند.

یک کارمند طبی در داخل این شفاخانه که از سوی اندونیزیا تمویل می‌شود و نیز وزارت صحت غزه که از سوی حماس اداره می‌شود، گفته‌ اند که یک راکت که از سوی نظامیان اسراییلی پرتاب شده بود، در منزل دوم این شفاخانه اصابت کرده و منجر به کشته شدن ۱۲ نفر شده است.

مروان عبدالله، یک کارمند صحی در شفاخانۀ اندونیزیایی در غزه، گفت که تانک‌های نظامیان اسراییل در ۲۰۰ متری این شفاخانه مستقر شده و تک‌تیراندازان اسراییلی در بام ساختمان‌های اطراف این شفاخانه دیده می‌شوند.

اشرف القدره، سخنگوی وزارت صحت غزه، گفت که حدود ۶۰۰ بیمار، ۲۰۰ کارمند صحی و ۲۰۰۰ بیجاشدۀ داخلی در شفاخانۀ اندونیزیایی غزه پناه برده اند. او گفت که نیروهای اسراییلی آنگونه که شفاخانۀ الشفا را تخلیه کردند، در صدد اند تا این شفاخانه را نیز تخلیه کنند.

اسراییل پرتاب مستقیم راکت بر این شفاخانه را انکار کرده و گفته است که نیروهای اسراییلی به آتش‌باری متقابل بر تندروانی پرداخت که از محوطۀ این شفاخانه گلوله باری می‌کردند.

این در حالی است که سازمان جهانی صحت روز یکشنبه ۳۱ نوزادی را که پیش از وقت به دنیا آمده بودند، از شفاخانۀ الشفا در شهر غزه به جای دیگر و سپس ۲۸ تن آنان را برای ادامۀ درمان و مراقبت به مصر انتقال داد.

رهبران اسراییل به شمول صدر اعظم آن کشور تعهد کرده اند که تا زمان نابودی کامل حماس به عملیات در غزه ادامه خواهند داد.

مقام‌های اسراییلی مدعی اند که حماس از زیربناهای ملکی به صفت سپر انسانی کار گرفته و می‌گویند که یکی از مراکز سوق و ادارۀ حماس در تونل‌هایی موقعیت داشت که در زیر شفاخانۀ الشفا حفر شده بود. هرچند حماس این اتهامات را رد کرده است.

منتقدان می‌گویند که حملات پیهم اسراییل بر جمعیت ۲.۳ میلیونی غزه، مجازات جمعی است.

اسراییل پس از آن حملات زمینی و هوایی را بر غزه آغاز کرد که حماس به تاریخ هفتم اکتوبر بر اسراییل حمله کرد. مقام‌های اسراییلی گفته اند که جنگجویان حماس ۱۲۰۰ نفر را در اسراییل کشته و ۲۴۰ نفر دیگر را گروگان گرفتند.

بخش مطبوعاتی حکومت غزه، روز یکشنبه گزارش داد که شمار کسانی که از هفتم اکتوبر به اینسو در حملات اسراییل کشته شده اند به ۱۳ هزار نفر رسیده است، هرچند آمار ارایه شده از سوی مقام‌های غزه، تا اکنون از سوی منبع مستقلی تایید یا رد نشده است.

مقام‌های فلسطینی همچنان تخمین زده اند که حدود ۴۰۰۰ نفر دیگر در زیر مخروبه‌های ناشی از حملات نظامیان اسراییل مدفون اند. اسراییل مدعی است که در حملات بر غزه، هزاران تندرو حماس را از بین برده است.

گروه

XS
SM
MD
LG