لینک های دسترسی

Breaking News

آیا اسراییل برای اشغال غزه آمادگی می‌گیرد؟


در پی راکت پراگنی حماس بر اسراییل و حملات هوایی نظامیان اسراییلی بر غزه، نظامیان بیشتر اسراییلی روز پنجشنبه ۱۳ می (۲۳ ثور) در مرزهای اسراییل با غزه مستقر شدند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس از قول یک سخنگوی نظامی اسراییل گزارش داده است که سربازان اسراییلی مستقر در مرز غزۀ آمادگی راه اندازی "عملیات زمینی" را دارند. نظامیان اسراییلی در جریان جنگ با حماس در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۰۸ نیز عملیات زمینی را در غزه انجام دادند.

درگیری در منطقه که از دوشنبه گذشته به اینسو ادامه دارد و تا کنون سبب کشته شدن ۸۳ نفر به شمول ۱۷ کودک و هفت زن و زخمی شدن بیش از ۴۸۰ نفر در غزه و موجب مرگ هفت نفر به شمول یک نظامی و یک کودک در اسراییل شده است، مایۀ نگرانی جامعۀ جهانی شده است.

ایالات متحده با این هراس که مبادا وضعیت از کنترول خارج شود، هادی عمرو، نمایندۀ خود را به منطقه اعزام کرده است، اما تلاش‌های کشورهای منطقه و جهان برای پایان بخشیدن جنگ و خشونت تا کنون نتیجۀ ملموسی نداشته است.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده ابراز آرزومندی کرده است که این جنگ هرچه زودتر پایان یابد. بریتانیا نیز از حماس و اسراییل خواسته است که تشدد و ادامۀ تنش دست بردارند. ترکیه نیز از کشورهای اسلامی خواسته است تا در خصوص جنگ اسراییل-غزه موضع متحد اختیار کنند.

اما بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل عهد کرده است که "حملات بر توانمندی‌ها و تاسیسات نظامی حماس و دیگر گروه‌ها در غزه" ادامه می‌یابد.

نظامیان اسراییلی گفته اند که روز چهارشنبه چندین موضع حماس در غزه به شمول چندین ساختمان و یک بانک مربوط این گروه را آماج حملات هوایی قرار دادند که به گفتۀ آنان یک فرمانده ارشد حماس در این حملات کشته شد.

اسماعیل هنیه، رهبر گروه حماس نیز ضمن تعهد به ادامۀ مقابله با اسراییل گفته است: "مبارزه با دشمن را پایانی نیست."

دامنه دار شدن این جنگ، سبب تظاهرات گستردۀ اقلیت عرب در اسراییل شده است. عرب‌های اسراییلی که از فلسطینیان حمایت می‌کردند، در چندین ساحه با یهودیان اسراییلی برخورد کردند.

ریوفین رفلین، رییس جمهور اسراییل که نقش وی در نظام بیشتر تشریفاتی است، برخوردها میان عرب‌ها و یهودیان اسراییلی را "دیوانگی" توصیف کرد و گفت: "ما در خطر راکت‌هایی قرار داریم که بر شهروندان و جاده‌های مان پرتاب می‌شود. در این حال ما خود را سرگرم جنگ داخلی با خویشتن می سازیم."

وخامت جنگ میان اسراییل و حماس سبب شده است که چندین خط هوایی بین المللی به شمول خطوط هوایی یونایتد، دلتا و امریکن ایرلاینز ایالات متحده، خط هوایی بریتانیا و لوفتانزای آلمان پروازهای خود را به اسراییل متوقف کنند.

XS
SM
MD
LG