لینک های دسترسی

Breaking News

پنجمین انتخابات در کمتر از چهار سال؛ حکومت اسراییل منحل شد


یایر لپید، صدراعظم سرپرست اسراییل

قانونگذاران اسراییلی روز پنجشنبه ۳۰ جون (نهم سرطان) حکومت ایتلافی آن کشور را منحل اعلام کرده و یایر لپید، وزیر خارجه را به حیث صدراعظم سرپرست انتخاب کردند.

حکومت نفتالی بنیت، صدراعظم پیشین اسراییل که یک سال پیش به قدرت رسید، از همان آوان کار شکنند بود، زیرا حکومت ایتلافی تحت امرش متشکل از هشت حزب متفاوت بود که شامل احزاب راست افراطی، لیبرال ها و احزاب مسلمان عرب می‌شد.

شکنندگی در حکومت ایتلافی پس از آن بیشتر شد که چندین عضو حزب آقای بنیت به دلیل اینکه "آقای بنیت با شرکای سیاسی خود سازش بیش از حد می‌کرد" از وی فاصله گرفتند.

یایر لپید ۵۸ ساله به اتفاق آرای ( ۹۲-۰ ) کرسی صدارت را بدست گرفت. لپید، که پدر هنگری‌اش از هولوکاست جان سالم به در برده بود، بلافاصله از پارلمان به "یاد واشم" یا مرکز جهانی یادبود از هلوکاست در اسراییل رفت.

او در بیانیه‌ای گفت: "در آنجا، به پدر مرحومم قول دادم که اسراییل را همیشه قوی و قادر به دفاع از خود و فرزندانش نگه دارم."

انتخابات آینده برای اول ماه نومبر ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است. این پنجمین انتخابات در کمتر از چهار سال می‌باشد که بیانگر دوران بی‌پیشینه‌ای بن‌بست سیاسی در اسراییل است و نظرسنجی های اولیه نشان می‌دهد که نتایج انتخابات ممکن است بازهم قطعی نباشد.

انتخابات جدید بار دیگر به بنیامین نتنیاهو، صدراعظم پیشین اسراییل، فرصت می‌دهد تا دوباره به قدرت برگردد. نتنیاهو که پس از ۱۲ سال از کرسی صدارت اسراییل کنار رفت، حال رهبر مخالف حکومت این کشور است.

آقای نتنیاهو روز پنجشنبه حکومت بینت را "آزمایش ناموفق (ایتلاف)" خواند و به هوادارانش اطمینان داد که او و متحدانش – ملی‌گرایان افراطی راست‌گرا و احزاب یهودی افراطی ارتودوکس - در نهایت اکثریت را به دست خواهند آورد.

نتنیاهو که به دلیل اتهامات فساد در حال محاکمه است، گفت: "ما یگانه جایگزین هستیم. یک حکومت قوی، ملی‌گرا و مسوول".

XS
SM
MD
LG