لینک های دسترسی

Breaking News

نفتالی بنیت:‌ حکومت ایتلافی اسراییل منحل می شود


نفتالی بنیت، صدراعظم کنونی اسراییل، سال گذشته پس از چهار دور انتخابات پیهم، اما بی نتیجه، تن به ایتلاف هشت حزبی داد

دفتر نفتالی بنیت، صدراعظم اسراییل، روز دوشنبه ۲۰ جون (۳۰ جوزا)‌ اعلام کرد که حکومت ایتلافی آن کشور منحل می شود و انتخابات تازه برگزار خواهد شد.

دفتر صدراعظم اسراییل گفته است که بنیت و یایر لپید، شریک اصلی اش در حکومت ایتلافی، در روز های پیشرو پارلمان آن کشور را منحل خواهند کرد. آقای لپید تا زمانیکه حکومت جدید اسراییل تشکیل شود، آن کشور را سرپرستی خواهد کرد.

حکومت آقای بینت از زمانیکه یک سال قبل بر قدرت رسید، همواره شکنند بود، زیرا حکومت ایتلافی تحت امرش متشکل از هشت حزب متفاوت بود که شامل احزاب راست افراطی، لیبرال ها و احزاب مسلمان عرب می‌شود.

حکومت ایتلافی پس از آن شکننده تر شد که چندین عضو حزب آقای بنیت وی را به دلیلی رها کردند که به گفتهٔ آنان آقای بنیت با شرکای سیاسی خود سازش بیش از حد می‌کرد.

انتخابات جدید بار دیگر به بنیامین نتنیاهو، صدراعظم پیشین اسراییل، فرصت می دهد تا دوباره به قدرت برگردد. نتنیاهو که پس از ۱۲ سال از کرسی صدارت اسراییل کنار رفت، حال رهبر مخالف حکومت این کشور است.

نتانیاهو روز جمعه گفت که انحلال پارلمان برای میلیون‌ها اسراییلی یک "مژده خوبی"خواهد بود و پیش‌بینی کرد که حزب لیکود (‌Likud Party) او حکومت جدید اسراییل را رهبری خواهد کرد.

صدراعظم بنیت در سال ۲۰۲۱ میلادی پس از چهار انتخابات متوالی، اما بی‌نتیجه، ایتلاف هشت حزبی را تشکیل داد. انتخابات بعدی، پنجمین انتخابات اسراییل در سه سال اخیر خواهد بود.

بنی گنتز،‌ وزیر دفاع اسراییل، روز دوشنبه در تویتی گفت که کار حکومت حتا در دورهٔ انتقالی نیز ادامه خواهد یافت.

تغییر حکومت در اسراییل فقط چند هفته پیش از سفر پلان شدهٔ جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، به اسراییل رخ می‌دهد.

XS
SM
MD
LG