لینک های دسترسی

Breaking News

اسراییل مخالف فروش جت‌های جنگی امریکایی به قطر است


وزیر استخبارات اسراییل می‌گوید که کشورش با فروش طیاره‌های جت جنگی اف-۳۵ امریکایی به قطر مخالفت خواهد کرد.

ایلی کوهین، این اظهارات را امروز ۱۱ اکتوبر (۲۰ میزان) در واکنش به تقاضای رسمی قطر برای خریداری این نوع طیاره‌های جنگی بیان کرد و گفت که برتری نظامی اسراییل باید در منطقه حفظ شود.

این مقام اسراییلی افزود که تفوق امنیتی و جنگی اسراییل در منطقه مهمترین امر برای این کشور است.

پیشنهاد قطر برای خریداری این نوع طیاره‌های جنگی در حالی صورت می‌گیرد که ایالات متحده توافق کرد که فروش این نوع طیاره را به امارات متحدهٔ عرب بررسی خواهد کرد.

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا به تاریخ ۱۹ اگست گفت که امارات برای خریداری چند فروند طیاره جت اف-۳۵ ابراز علاقه کرده است.

آقای ترمپ گفت برای تقویت بیشتر پیشرفت‌های جدید بین اسراییل و امارات متحده عرب پس از توافق روی عادی سازی روابط دو کشور، معاملۀ فروش این جنگنده‌ها به امارات به بررسی گرفته شد.

رییس جمهور ترمپ گفت: " آن‌ها [امارات] پول دارند و دوست دارند چند فروند طیاره اف-۳۵ خریداری کنند. این بهترین جنگنده ها در جهان است، همانطور که می‌دانید توسط رادار کشف نمی‌شود، کاملاً مخفی کار می‌کند."

ترکیه نیز از خریداران این نوع طیاره‌های جنگی امریکا است. اما خریداری سیستم دفاع راکتی اس-۴۰۰ روسی از سوی ترکیه که واشنگتن آن را بر ضد منافع خود می‌داند، سبب شد تا تمام برنامه‌های مرتبط به فروش جت‌های جنگی پیشرفتۀ اف-۳۵ امریکایی به ترکیه متوقف شود.

XS
SM
MD
LG