لینک های دسترسی

Breaking News

جاپان قدرت نظامی خود را به 'شدت' تقویت می کند


تمرینات نظامی جاپان در جزیرهٔ هوکایدو در شمال این کشور

جاپان قصد دارد تا قدرت نظامی خود را "به شدت" تقویت کند، زیرا مقام‌های این کشور نگران اند که تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین می تواند سبب بی‌ثباتی در شرق آسیا شود.

بر اساس پیش‌نویس پالیسی اقتصادی جاپان که کاپی آن به خبرگزاری رویترز رسیده است، جاپان پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین تصمیم گرفته است تا قدرت نظامی خود را تقویت کند.

قبل بر این، فومیو کیشیدا، صدراعظم جاپان، روز دوشنبه در دیدار با جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، تعهد کرد تا بودجه دفاعی کشورش را به میزان "قابل توجهی" افزایش دهد.

این پیش‌نویس، یک طرح عمومی اقتصادی درازمدت است که همه ساله مورد بررسی مجدد قرار می گیرد، اما جزییاتی در مورد هزینه آن ارایه نمی کند.

اما برای نخستین بار در این پیش نویس آمده است که :" تلاش‌های یکجانبه برای تغییر وضع موجود با زور در شرق آسیا صورت گرفته است که امنیت منطقه‌ای را به طور فزاینده‌ای شدیدتر می‌کند. "

در این پیش نویس از تهدید امنیتی مشخص در منطقه ذکر نشده است، اما طراحان نظامی جاپان به تکرار نگرانی‌شان را در مورد چین ابراز کرده اند؛ کشوری که جاپان از دیر مدت زمان به این سو با آن مناقشه ارضی دارد. جاپان در مورد آزمایش میزایل‌های بالستیک کوریای شمالی نیز بار‌ها ابراز نگرانی کرده است.

در این پیش نویس آمده است که "ما توانایی‌های دفاعی را به شدت تقویت خواهیم کرد که تضمین نهایی برای تامین امنیت ملی خواهد بود."

در همین حال، شینزو آبی، صدراعظم پیشین جاپان، پنجشنبه گذشته از مقام‌های دفاعی آن کشور خواست تا نزدیک به ۶۰ میلیارد دالر امریکایی را صرف مصارف بودجه نظامی کنند.

شبکه تلویزیونی نیپون جاپان گزارش داده است که طرح افزایش مصارف نظامی جاپان در حالی روی دست گرفته شده است که چین مصارف نظامی‌اش را افزایش داده است و در عین حال آزمایش میزایل توسط کوریای شمالی موجب نگرانی مقام‌ها در توکیو شده است.

XS
SM
MD
LG