لینک های دسترسی

Breaking News

جاپان کمک بیش از ۱۰۶ میلیون دالر به مردم افغانستان را اعلام کرد


سفارت جاپان در کابل گفته است که برای رسیدگی به نیازمندان افغان، بیش از ۱۰۶.۷ میلیون دالر به این کشور کمک می‌کند. این در حالی است که با فرارسیدن فصل زمستان مشکلات ناشی از بحران بشری در افغانستان افزایش یافته است.

این سفارت روز سه‌شنبه ششم دسمبر (۱۵ قوس) در خبرنامه‌ای گفته که امیدوار است، این بستۀ مالی جدید امکان اجرای پروژه‌های بشردوستانه و برآورده شدن نیازهای اولیۀ بشری در افغانستان را فراهم کند.

این سفارت افزوده است: "ما قلباً امیدواریم که این پروژه‌ها به خوشنودی مردم افغانستان کمک کند."

بر اساس معلومات سفارت چاپان در کابل، این پروژه‌ها توسط نهادهای ملل متحد، سازمان‌های بین‌‌المللی و نهادهای غیردولتی به هدف بهبود معیشت مردم افغانستان اجرا خواهد شد.

این سفارت تاکید کرده است که با این بستۀ کمکی دولت جاپان از ماه اگست سال گذشته تا کنون، مجموعاً ۳۳۵ میلیون دالر به هدف جلوگیری از بحران بشری در افغانستان کمک کرده است.

جاپان در بیش از دو دهۀ گذشته، یکی از بزرگترین کشورهای کمک‌کننده در افغانستان بوده است که از سال ۲۰۰۱ میلادی تا اکنون، بیش از ۶.۹ میلیارد دالر را در بخش‌های مختلف، به ویژه تامین امنيت، زراعت، انکشاف دهات، بلندبردن ظرفيت‌های انسانی، آموزش، صحت و زیربناها در این کشور هزینه کرده است.

پس از تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان در اگست سال گذشتۀ میلادی، وضعیت بشری در سراسر افغانستان بحرانی‌تر شده است.

ملل متحد گفته است که درگیری‌ها در افغانستان به طور قابل توجهی کاهش یافته است، اما این کشور همچنان در چنگال بحران ناشی از تغییرات اقلیمی قرار دارد.

به گفتۀ ملل متحد، بحران اقتصادی با سطح بالای بیکاری و تورم شدید قیمت کالاها ادامه یافته است که در نتیجه در مقایسه با درآمدی که مردم برای غذا خرج می‌کنند از ۶۵ درصد به ۷۳ درصد در طول سال افزایش یافته است و این خود "نشان‌دهنده کاهش طولانی مدت هزینه‌ها برای سایر نیازهای اساسی" است.

این در حالی است که اخیراً دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری ملل متحد (اوچا) با نشر گزارشی گفت که دو- سوم جمعیت افغانستان در سال آیندۀ میلادی به کمک‌های بشردوستانه نیاز خواهند داشت.

در این گزارش که به تاریخ ۳۰ نومبر (نهم قوس) نشر شد، آمده است که با توجه به بحران اقتصادی، خشکسالی پی در پی، حوادث طبیعی چون زلزله و سیل و بیکاری روزافزون، شهروندان افغانستان به بهبود تاثیرات مخرب این عوامل قادر نشده اند.

XS
SM
MD
LG