لینک های دسترسی

Breaking News

مقام عراقی: ۵۰ عضو داعش از سوریه به عراق بازگردانده شدند


کمپ الهول

یک مقام عراقی روز شنبه سوم جون (۱۳ جوزا) گفت که ۵۰ عضو گروه دولت اسلامی (داعش) و ۱۶۸ عضو خانواده‌های جنگجویان این گروه از سوریه به عراق بازگردانده شدند.

این مقام عراقی که نخواست نامش در گزارش ذکر شود گفت که مقامات عراقی "۵۰ عضو گروه دولت اسلامی (داعش) را از نیروهای دموکراتیک کرد تسلیم شدند."

نیروهای دموکراتیک سوری که از حمایت ایتلاف به رهبری ایالات متحده برخوردار اند، جنگ بر ضد داعش را در سوریه رهبری کردند و در سال ۲۰۱۹ میلادی تندروان این گروه را از آخرین پایگاه‌های شان در آن کشور بیرون راندند.

به گفتهٔ دیده‌بان حقوق بشر سوریه این افراد در منطقهٔ حسکه در شمال‌شرق سوریه بازداشت شده بودند.

مقامات عراقی گفتند که از آنها تحقیقات صورت گرفته و براساس قوانین عراق محاکمه خواهند شد.

این مقام عراقی گفت که علاوه بر این ۵۰ نفر، ۱۶۸ نفر از بستگان اعضای داعش نیز از کمپ الهول سوریه به کشورشان بازگردانده شدند تا به کمپ الجدعا در جنوب موصل منتقل شوند و در آنجا تحت درمان روانی قرار گیرند.

او در مورد این ۱۶۸ نفر گفت: "هرگاه بزرگان قبایل شان تضمین کنند که آنان مورد انتقام جویی قرار نمی‌گیرند، به خانه‌های شان فرستاده خواهند شد."

ده‌ها هزار نفر، از جمله بستگان مظنون تندروان، از چندین سال‌ به اینسو در کمپ‌هایی نگهداری می‌شوند که مدیریت آن به دست مقامات کردی است از جمله کمپ الهول؛ در این کمپ نزدیک به ۵۰ هزار نفر از جمله ۱۰ هزار شهروند خارجی از ۶۰ کشور جهان نگهداری می‌شوند.

مقامات کردی بارها از کشورها خواسته‌اند تا شهروندان خود را بازگردانند، اما دولت‌های خارجی به دلیل هراس از تهدیدات امنیتی و واکنش‌های سیاسی داخلی، فقط شماری اندکی شهروندان خود را اجازهٔ برگشت داده اند.

گروه‌های مدافع حقوق بشر همواره بر وضعیت رقتبار و نابسامان معیشتی در کمپ‌های الهول و روج انتقاد کرده اند.

دیدبان حقوق بشر گزارش داده است که بیش از ۴۱ هزار شهروند خارجی که اکثر آنان کمتر از ۱۲ سال عمر دارند، به ظن رابطه داشتن با جنگجویان داعش، در کمپ‌های شمال‌شرق سوریه نگهداری می‌شوند.

XS
SM
MD
LG