لینک های دسترسی

Breaking News

بولتن: طالبان شایستگی به رسمیت شناخته شدن را ندارند


جان بولتن، مشاور پیشین امنیت ملی قصر سفید می‌گوید که طالبان تمام تعهدات شان را زیر پا کرده اند و به گفتۀ وی نباید این گروه به رسمیت شناخته شود.

آقای بولتن در مصاحبه با صدای امریکا گفت: "آنها از اول دروغ می‌گفتند. من فکر ‌کنم که آنها هرگز قصد تشکیل یک حکومت فراگیر را نداشته ‌اند. فکر می‌ کنم آنها معتقد بودند که با خروج نیروهای ایالات متحده و ناتو، می‌توانند کنترول کامل را در دست بگیرند...در این مرحله مطلقاً هیچ دلیلی برای هیچ کشور وجود ندارد که طالبان را منحیث حکومت قانونی افغانستان به رسمیت بشناسد، آنها [طالبان] شایستگی آن پاداش را ندارند."

این مقام پیشین امریکایی ابراز امیدواری کرد تا ایالات متحده و دیگران "خیلی بی سر و صدا با افرادی صحبت کنند که با اداره افغانستان توسط طالبان موافق نیستند". او گفت: "ما به دنبال مشکل ساختن زندگی برای شهروندان عادی افغانستان نیستیم. اما، آنچه که ما قطعاً نمی‌خواهیم انجام دهیم، تقویت کنترول طالبان است."

در واکنش به این اظهارات آقای بولتن، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان وی را "شخص جنگ‌طلب" خواند که به گفتۀ وی جنگ دو دهۀ پسین در افغانستان ثمرۀ "مشوره و نظریات همچو اشخاص" بوده است.

آقای مجاهد به صدای امریکا گفت که قضاوت آقای بولتن در مورد افغانستان "درست نیست" و طالبان آن را رد می‌کند. او ادعا کرد که طالبان توافقنامۀ دوحه را تطبیق کرده است و به گفتۀ وی تاحال کسی از خاک افغانستان برای "ضرر رساندن به امریکا و متحدین آن" استفاده نکرده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:47 0:00

اما در توافقنامۀ دوحه که در اواخر فبروری ۲۰۲۰ میان ایالات متحده و طالبان در قطر امضا شد و بر اساس آن قوای خارجی از افغانستان بیرون شد، طالبان به مذاکرات با حکومت پیشین افغانستان و تشکیل حکومت همه‌شمول، احترام به حقوق بشر به شمول حقوق زنان و اقلیت‌ها، قطع رابطه با گروه‌های دهشت افگن به شمول القاعده و مبارزه با تروریزم تعهد کرده اند؛ تعهداتی که از دید غرب تا کنون جامعۀ عمل نپوشیده است.

  • 16x9 Image

    نجیبه خلیل

    نجیبه خلیل از سال 2004 تا کنون منحیث گوینده و خبرنگار صدای امریکا اجرای وظیفه میکند. خلیل، لیسانس خود را در رشته ژورنالیزم و سپس فوق لیسانس خود را در رشته رادیو و تلویزیون از یونیورستی ویلیم پترسن در ایالت نیوجرسی بدست اورد. وی همچنان یک دیپلوم در رشته کمپیوتر پروگرامنگ را نیز از کالج برگن کمیونتی ایالت نیوجرسی اخذ نموده است.

XS
SM
MD
LG