لینک های دسترسی

Breaking News

جامعهٔ جهانی: طالبان از سفر مصوون شهروندان خارجی و افغان اطمینان دادند 


در حدود ۱۰۰ کشور و قلمرو جهان با نشر یک اعلامیهٔ مشترک گفته اند که گروه طالبان به آنان اطمینان داده است که تمامی شهروندان خارجی و افغان‌های یکه سند سفر را دارند، می‌توانند به گونهٔ مصوون به میدان‌های هوایی رفته و به بیرون از افغانستان سفر کنند.

ایالات متحده، آسترالیا، بریتانیا، آلمان، کانادا، فرانسه، ترکیه، کوریای جنوبی، اسراییل، ایتالیا و جاپان شامل این کشور‌ها اند.

این کشورها همچنان گفته اند که تمامی آنان به سفر آزادانهٔ شهروندان این کشورها، کارمندان و افغان‌هایی که با آنان کار کرده اند و افغان‌هایی که زندگی شان در خطر اند، متعهد اند.

در این اعلامیهٔ‌ مشترک که وزارت خارجهٔ ایالات متحده آنرا نشر کرده آمده است که این کشور‌ها به توزیع سند مسافرت به افغان‌های واجد شرایط ادامه خواهند داد.

اعلامیه حاکی است که بیانات علنی گروه طالبان در خصوص مسافرت آزادانه این موضوع را تایید می‌کند.

این در حالی است که فرانسه و بریتانیا می‌خواهند به شورای امنیت ملل متحد ایجاد یک ساحهٔ مصوون در افغانستان را پیشنهاد کنند.

امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه روز یکشنبه ۲۹ اگست (هفتم سنبله) گفت که پاریس و لندن به منظور تداوم "عملیات بشردوستانه" این طرح را در نشست روز دوشنبه شورای امنیت ملل متحد در مورد بحران افغانستان، پیش‌کش خواهند کرد.

به باور رییس جمهور فرانسه، چنین طرحی از یک سو فشار را بر طالبان حفظ کرده و از سوی دیگر جامعۀ جهانی را حسابده خواهد نگهداشت.

XS
SM
MD
LG