لینک های دسترسی

Breaking News

بوریل: ایجاد دولت فلسطین بهترین راه برای تضمین امنیت اسراییل است


جوزپ بورل، رییس پالیسی خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، رییس پالیسی خارجی اتحادیه اروپا

جوسیپ بوریل، رییس پالیسی خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه ۲۰ نومبر (۲۹ عقرب)‌ در صحبت با وزیران خارجۀ ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا گفت که ایجاد دولت فلسطین بهترین راه برای تضمین امنیت اسراییل است.

رییس پالیسی خارجی اتحادیهٔ اروپا این مطلب را پس از سفر به شرق میان بیان کرد. بورل در جریان سفرش به شرق میانه در مورد جنگ جاری میان اسراییل و گروه حماس در نوار غزه صحبت کرد.

این دپلومات ارشد اتحادیهٔ اروپا گفت که در جریان صحبت‌هایش در سراسر شرق میانه به "یک نتیجه سیاسی اساسی" رسیده است. او گفت: "فکر می‌کنم که ایجاد یک دولت فلسطینی بهترین ضمانت برای امنیت اسراییل است."

بوریل تاکید کرد که پس از پایان منازعهٔ جاری، اسراییل نباید غزه را اشغال کند و کنترول این منطقه باید برای مقامات فلسطینی تحویل داده شود. او گفت:‌ "با وجود آموزن‌های بزرگ، ما باید به تفکر در مورد ثبات غزه و دولت آینده فلسطین به پیش برویم."

این مقام ارشد اتحادیهٔ اروپا گفت که قطعنامهٔ شورای امنیت سازمان ملل متحد که به خاطر مسایل بشری خواهان آتش‌بس فوری شده است، به مثابهٔ یک گام بزرگ به جلو است، اما تاکید کرد که اطمینان حاصل شود تا این قطعنامه به اسرع وقت عملی شود.

به گفتهٔ بوریل، یکی از نگرانی های بزرگ دیگر، احتمال شعله‌ور شدن جنگ در کرانهٔ غربی است و در چنین حالت، به گفتۀ وی، بازیگران بیشتر شرق میانه وارد این منازعه خواهند شد.

بوریل گفت:‌ ''با در نظرداشت افزایش خشونت افراط گرایان و شهرک نشینان علیه فلسطینی‌ها، خطر واقعی وجود دارد که وضعیت ممکن تشدید شود."

اسراییل پس از آن حملات زمینی و هوایی را بر غزه آغاز کرد که حماس به تاریخ هفتم اکتوبر بر اسراییل حمله کرد. مقام‌های اسراییلی گفته اند که جنگجویان حماس ۱۲۰۰ نفر را در اسراییل کشته و ۲۴۰ نفر دیگر را گروگان گرفتند.

بخش مطبوعاتی حکومت غزه، روز یکشنبه گزارش داد که شمار کسانی که از هفتم اکتوبر به اینسو در حملات اسراییل کشته شده اند به ۱۳ هزار نفر رسیده است، هرچند آمار ارایه شده از سوی مقام‌های غزه، تا اکنون از سوی منبع مستقلی تایید یا رد نشده است.

مقام‌های فلسطینی همچنان تخمین زده اند که حدود ۴۰۰۰ نفر دیگر در زیر مخروبه‌های ناشی از حملات نظامیان اسراییل مدفون اند. اسراییل مدعی است که در حملات بر غزه، هزاران تندرو حماس را از بین برده است.

گروه

XS
SM
MD
LG