لینک های دسترسی

Breaking News

'بیش از ۱۶هزار افغان در خشونت‌های یک سال اخیر کشته و زخمی شدند'


وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که در ۱۲ ماه اخیر در اثر حملات تروریستی و درگیری‌ها در این کشور، حدود ۱۶ هزار و ۷۰۰ غیرنظامی کشته و زخمی شده اند.

میر لیث مصطفی، رییس حوادث غیرمترقبه وزارت صحت عامه افغانستان روز جمعه ۶ سپتمبر (۱۵ سنبله) به صدای امریکا گفت که از اول سپتمبر سال ۲۰۱۸میلادی تا روز یکشنبه هفته گذشته یعنی اول سمپتمبر سال ۲۰۱۹میلادی، در سه هزار و ۷۱۷ واقعه جنگی، ۱۶هزار و ۶۲۲ غیرنظامی افغان کشته و مجروح شده اند.

آقای مصطفی افزود که از این میان، سه هزار و ۱۱۰ تن کشته و ۱۳هزار و ۵۱۱ تن دیگر زخمی اند.

بربنیاد ارقامی که در اختیار صدای امریکا قرار گرفته، ۱۴۱زن و دو هزار ۹۶۹مرد شامل کشته‌ شده‌ها و یک هزار و ۲۴۱زن و ۱۲هزار و ۲۷۰مرد شامل مجروحین اند.

رییس حوادث غیر مترقبه وزارت صحت گفت: "بعضی وقت شده که حتی از منسوبین پولیس کرده، امبولانس‌های ما پیش (به محل رویداد) رسیده" است.

بر بنیاد معلومات وزارت صحت، بیشترین تلفات غیرنظامیان در درگیری‌های مستقیم میان نظامیان افغان و گروه‌های مخالف مسلح دولت به میان آمده و پس از آن، انفجار مواد جاسازی شده، حملات انتحاری و حملات هوایی به ترتیب سبب وارد شدن بر غیرنظامیان در یک سال گذشته در افغانستان شده است.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزرات داخله افغانستان گفت که گروه‌های تروریستی و طالبان، به گونهٔ عمدی غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند.

اما آقای رحیمی گفت که نیروهای امنیتی افغان "هیچ‌گاهی" عمدی غیرنظامیان را هدف قرار نداده اند و در مواردی که به گونه اشتباهی سبب وارد شدن تلفات غیرنظامیان شده، عاملان به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شده اند.

شکرالله مشکور، سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به صدای امریکا گفت که این کمیسیون از تلفات غیرنظامیان نگران است و این کمیسیون حملات و عملیات‌های را که سبب تلفات غیرنظامیان شود، تقبیح می‌کند.

آقای مشکور افزود: "کمیسیون از حکومت هم می‌خواهد و از طالبان هم خواهان اینست که در برنامه‌های خود، در عملیات‌های خود مردم ملکی را نه تنها این که تلف نکند؛ بلکه حفاظت آن ها هم شرط است. حکومت افغانستان براساس اصول و حقوق بشردوستانه بین المللی مکلف است که در تمام مسایل جنگی خود این قوانین، اصول و مقررات را رعایت کند".

این در حالیست که خیرأ دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا (یوناما) از افزایش خشونت‌ها در افغانستان اظهار نگرانی کرده است.

تدامیچی یاماموتو، رییس یوناما در جریان هفته گذشته تاکید کرد که باید خشونت‌ها در افغانستان کاهش یابد. او گفت که برای دستیابی به آتش بس فوی جهت ختم خشونت‌ها در کشور، باید اقدامات فوری صورت گیرد.

XS
SM
MD
LG