لینک های دسترسی

Breaking News

آینده نامعلوم سینماهای کابل 


سینمای آریانا که یکی از سینماهای مشهور شهرکابل میباشد و شماری زیادی از افغان‌ها در طول چاردهه درآن فلم‌ تماشا کرده اند، حال مانند دیگر سینماهای شهر کابل مسدود است.

با ورود طالبان به شهرکابل فعالیت سینمای آریانا که ۲۰ کارمند دارد متوقف شده است. کارمندان این سینما همه روزه به کار حاضرشده و حاضری شانرا به این امید به دست آوردن معاش امضا می‌کنند. ولی به رییس این سینما که یک زن است، اجازه داده نشده به کارش حاضرشود.

عبدالملک واحدی، تکت فروش سینمای آریانا گفت: "با پیروزی امارت اسلامی، تازمانیکه در باره سرنوشت آن تصمیم گرفته می‌شود، این سینما مسدود خواهد بود."

عبدالملک واحدی تکت فروش این سینما امیدوار است که طالبان آنرا برای همیشه مسدود نه کرده بلکه در عوض برای نشان دادن فلم‌های اسلامی استفاده کند.

سینمای آریانا از جمله چهار سینمای است که در سال ۱۳۴۲ هجری شمسی در کابل افتتاح شد.

فلم‌های هندی و امریکایی تماشاچیان زیاد را به خود جلب می‌کرد.

شماری از فلم‌های افغانی نیز در این سینما نمایش داده می‌شد.

کارمندان این سینما می‌گویند که سینما بازتاب‌دهندهٔ هنر و فرهنگ یک کشور است.

رحمت الله عزتی، ريیس پروجکشن سینما آریانا گفت:" سینما مهم است، به خاطریکه اگر یک کشور سینما نداشته باشد کلتور وفرهنگ ندارد. ما از طریق سینما با فرهنگ‌های امریکا، کشورهای اروپایی و هند آشنایی پیداکرده ایم."سینمای آریانا ملکیت شاروالی کابل بوده و کارمندان آن کارمندان حکومتی میباشند.

احسان الله امانی، مسوول بخش فرهنگی شاروالی کابل می‌گوید که کارمندان این سینما تا زمان معلوم شدن سرنوشت شان به وظایف خود حاضر می‌شوند.

سبک منهدسی این سینما نشاندهنده تلاش‌های عصری سازی، نظام شاهی افغانستان را نشان می‌دهد، که تلاش می‌کرد زمینه انکشاف عصری را در یک جامعه که هم از لحاظ دینی و هم فرهنگی محافظه کار است، مساعد سازد.

XS
SM
MD
LG