لینک های دسترسی

Breaking News

تشدید قیود گشت‌وگذار در کابل برای جلوگیری از گسترش کروناویروس


وزارت داخلۀ افغانستان اعلام کرده است که برای جلوگیری از گسترش کروناویروس، قیود گشت‌وگذار در شهر کابل تشدید شده است.

طارق آرین، سخنگوی این وزارت گفت که برای تطبیق این تدابیر، ۱۶۰۰ پولیس و ۴۰۰ موتر گزمه در نقاط مختلف پایتخت موظف شده اند.

او با اشاره به افزایش مبتلایان بیماری کووید-۱۹ افزود: "تحلیلی که ما داریم به روزهای دشوار روان استیم. انتظار ما از هموطنان در شهر کابل در قدم نخست و ولایتی که در قیود رفت و برگشت استند، این است که این موضوع را نهایتاً جدی بگیرند".

به گفتۀ وی، کارمندان ریاست جمهوری، نهادهای امنیتی، وزیران و معینان وزارت‌ها، کارمندان وزارت‌های مالیه، صحت، مهاجرین و مخابرات، بانک‌ها، شرکت‌های هوایی و مخابراتی، شاروالی، موسسات خیریه، اداره هواشناسی، رسانه‌ها از این امر مستثنا استند.

تدابیر وقایوی در قطعات پولیس

همچنان وزارت داخلۀ افغانستان برای جلوگیری از گسترش کروناویروس در صفوف پولیس، تدابیر وقایوی جدی را با هماهنگی وزارت صحت در تمامی قطعات و جزوتام‌های پولیس در سراسر آن کشور روی دست گرفته است.

آقای آرین گفت: "بسته‌های وقایوی به سطح جزوتام‌ها و قطعات ما توزیع شده، اماکنی که پولیس و نیروهای امنیتی ما در آنجا بودوباش دارند، در موقع ضدعفونی می‌شوند".

به گفتۀ وی، به تمام منسوبین پولیس در مورد کروناویروس آگاهی داده شده است و تدابیر وقایوی در طعام‌خانه‌های پولیس نیز روی دست گرفته شده است.

سخنگوی وزارت داخله افزود که اتاق‌های قرنطینه در قطعات و جزوتام‌ها ایجاد شده و به گفتۀ وی در هر شفاخانه‌ پولیس در مرکز و زون‌ها، صد بستر برای بیماران مبتلا به کووید۱۹ تخصیص داده شده است.

افزایش واقعات کروناویروس

وزارت صحت عامه افغانستان در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۱ واقعۀ جدید مثبت کروناویروس را در آن کشور ثبت کرده است که با این حساب رقم مجموعی مبتلایان بیماری کووید-۱۹ به ۴۴۴ تن رسید.

وحیدالله مایار مشاور و سخنگوی این وزارت روز چهارشنبه گفت که ۱۲ واقعه در کابل، سه مورد در غزنی، دو واقعه بغلان و سه مورد هم در ولایات لوگر، میدان وردک، هلمند و تخار ثبت شده است.

آمار این وزارت نشان می‌دهد که به تازگی ۱۱ بیمار کووید-۱۹ سلامتی‌ شان را باز یافته اند.

همچنان وزارت صحت عامه، فعالیت یک شفاخانه خصوصی را در کابل پس از آن به تعلیق در آورد که یک داکتر موظف آن به دلیل کروناویروس جان باخت.

آقای مایار گفت که تصمیم توقف فعالیت این شفاخانه به دلیل ثبت واقعات مثبت ویروس کرونا اتخاذ شده است؛ چون در حال حاضر نتایج نمونه‌های ۶.۲۵ درصد از پرسونل صحی این شفاخانه مثبت تشخیص شده است.

کروناویروس در دسمبر ۲۰۱۹ نخست در شهر ووهان، مرکز ولایت هوبی چین شایع شد.

شمار مبتلایان این بیماری در جهان تا صبح چهارشنبه هشتم اپریل (۲۰ حمل)به بیش از یک میلیون و ۴۶۶ هزار نفر و رقم تلفات آن نیز به ۸۳۱۴۹ نفر رسیده است.

XS
SM
MD
LG