لینک های دسترسی

Breaking News

انفجار در کابل؛ دو کشته به شمول استاد پوهنتون کابل


مولوی مبشر مسلمیار، استاد فاکولتۀ شرعیات پوهنتون کابل در اثر انفجار ماین تعبیه شده بر موترش با یک نفر دیگر که به گفتۀ مقام‌های افغان شاگرد مسلمیار بوده است، کشته شدند.

این انفجار حوالی ساعت ۱۱:۳۰ پیش از چاشت روز پنجشنبه ۱۸ فبروری (۳۰ دلو) در نزدیکی پوهنتون کابل در مربوطات ناحیۀ سوم شهر کابل به وقوع پیوست.

ریاست جمهوری افغانستان این رویداد را "حملۀ تروریستی" خوانده و آن را محکوم کرده است.

در اعلامیۀ ارگ به نقل از رییس جمهور غنی آمده است: "با وجود اجماع علمای جهان اسلام مبنی بر عدم مشروعیت جنگ، ترور، انفجار و انتحار در افغانستان، تروریستان وحشی صفت در این اواخر خشونت ها را تشدید کرده و امروز یکتن از استادان ورزیدۀ علوم اسلامی را با شاگردش به شهادت رساندند که این عملکرد شان خلاف ارزش های دینی و جنایت ضد بشری می باشد."

مبشر مسلمیار
مبشر مسلمیار

پوهنتون کابل نیز در پیامی در صفحۀ فیسبوک ضمن ابراز تسلیت، کشته شدن آقای مسلمیار را "ضایعه بزرگ و جبران ناپذیر به جامعه علمی و دست اندرکاران تحصیلات عالی" عنوان کرده است.

شهر کابل در هفته‌های اخیر شاهد حملات هدفمند به شمول تعبیۀ ماین‌های مقناطیسی بر وساط حامل نیروهای امنیتی، کارمندان دولتی، فعالان جامعۀ مدنی، خبرنگاران و قضات بوده است.

هیچ گروهی مسوولیت این حملات را به دوش نمی‌گیرد، اما حکومت افغانستان طالبان را مسوول آن خوانده و ادعا می‌کند که آن گروه برای ایجاد هراس در بین مردم دست به چنین حملات می‌زند.

در همین حال، ادارۀ تفتیش وزارت دفاع ایالات متحده در گزارشی به کانگرس امریکا گفته است که اطلاعات استخبارات دفاعی نشان داده است که طالبان در تلاش استراتیژیک برای افزایش نفوذ شان در مذاکرات صلح با حکومت افغانستان به خشونت در سرتاسر آن کشور متوسل شده اند.

XS
SM
MD
LG