لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید کاملا هریس بر صلح یکسان برای فلسطینی‌ها و اسراییلی‌ها 


معاون رییس جمهور ایالات متحده در نخستین مکالمهٔ تلیفونی با صدر اعظم اسراییل، بر صلح و امنیت یکسان به اسراییلی‌ها و فلسطینی‌ها تاکید کرد.

قصر سفید با نشر اعلامیهٔ گفته است که در این تماس تلیفونی کاملا هریس ضمن اظهار حمایت قوی از توافقات اخیر عادی سازی روابط اسراییل با کشورهای عرب و مسلمان بر اهمیت پیشرفت به سوی صلح، امنیت و شگوفایی یکسان برای اسراییلی‌ها و فلسطینی‌ها تاکید کرد.

خانم هریس همچنان بر اهمیت تداوم همکاری‌ها و مشارکت‌های نزدیک بر مسایل امنیت منطقوی با بنیامین نتنیاهو توافق کرد.

دفتر آقای نتنیاهو نیز در مورد این مکالمهٔ تلیفونی خبر داده است، اما در مورد موقف خانم هریس در قبال فلسطینی‌ها تذکر نداده است.

این در حالی است که محکمهٔ هاگ از آغاز تحقیق رسمی در مورد احتمال ارتکاب جنایات جنگی در سرزمین های فلسطینی گزارش داده است.

فاتو بنسوده، سارنوال ارشد محکمۀ بین‌المللی به تاریخ سوم مارچ (۱۳ حوت) گفت که آنان هر دو طرف درگیر را مورد بررسی و تحقیق قرار خواهند داد.

این تصمیم در حالی صادر می‌شود که محکمهٔ هاگ برخلاف ادعای واشنگتن و بیت المقدس، به تاریخ پنجم فبروری اعلام کرد که صلاحیت تحقیق جنایات جنگی را در سرزمین های فلسطینی دارد؛ تصمیمی که فلسطینی‌ها از آن استقبال کرده اند.

با وجود آنکه در اعلامیهٔ قصر سفید از اشارهٔ موقف هردو جانب در این خصوص ذکر شده است، اما اعلامیهٔ دفتر آقای نتنیاهو از مخالفت واشنگتن با این تصمیم سارنوال محکمهٔ هاگ تذکر داده است.

خانم بنسوده هم از نیروهای دفاعی اسراییل و هم از گروه‌های مسلح فلسطینی مانند حماس به عنوان عاملان احتمالی این جنایات نام برده است.

این در حالی است که انتونی بلینکن، وزیر خارجه جدید ایالات متحده گفته است که بهترین راه برای حل مناقشۀ اسراییل-فلسطین راه حل ایجاد دو کشور مستقل است.

پیش از آن، ریچارد میلز، نماینده موقت ایالات متحده در سازمان ملل متحد گفته بود که رییس جمهور جو بایدن قصد دارد "روابط قابل اعتماد ایالات متحده را با فلسطین و اسراییل اعاده کند."

او همچنان گفته بود که آقای بایدن قصد دارد تا "برنامه‌های کمکی ایالات متحده را که از توسعه اقتصادی و کمک‌های بشردوستانه برای مردم فلسطین حمایت می‌کند، اعاده کند و اقدامات لازم را برای بازگشایی ماموریت‌های دپلوماتیک که توسط آخرین دولت ایالات متحده بسته شده بود، اتخاذ کند."

آقای میلز بیان داشت که دولت جدید ایالات متحده معتقد است که این بهترین راه برای حصول اطمینان از آینده اسراییل به عنوان یک کشور دموکراتیک و یهودی است و در عین حال حامی آرمان‌های فلسطینیان برای داشتن یک کشور و زندگی با عزت و امن است."

XS
SM
MD
LG