لینک های دسترسی

Breaking News

جان کری: معاملۀ صلح اسرائیل – فلسطین با خطر جدی روبروست


آقای کری گفت که جهان عرب خواستار راه حل دو کشوری - اسراییل و فلسطین - اند

وزیرخارجۀ ایالات متحده می گوید که تنها راه حل صلح آمیز میان اسراییل و فلسطین "ایجاد دو کشور اسراییل و فلسطین" است که در معرض "خطر جدی" قرار دارد.

جان کری در سخنرانی امروزش در وزارت خارجۀ ایالات متحده از تصمیم واشنگتن برای پرهیز از رای دادن به قطعنامۀ شورای امنیت ملل متحد دفاع کرد که اعمار اماکن رهایشی را در قلمرو فلسطینیان محکوم کرده است.

آقای کری گفت که رای گیری در ملل متحد در بارۀ "حفظ راه حل دو کشوری" بود که امریکا از آن برای "یک اسراییل یهودی و دموکراتیک حمایت می کند." او گفت که دوستان باید حقایق را به همدیگر بازگو کنند و دوستی بر مبنای احترام متقابل استوار باشد.

این سخنرانی آقای کری که بیش از یک ساعت طول کشید، در پی انتقادات شدید رهبران اسرائیل و قانونگذاران جمهوریخواه و دموکرات امریکا صورت گرفت که گفتند ایالات متحده در حمایت از اسراییل ناکام مانده است.

آقای کری ضمن رد این انتقادات تاکید کرد که "اسراییل همیشه متحد نزدیک ایالات متحده" باقی خواهد ماند؛ اما، اعمار مسکونه های یهودی را "بزرگترین سد راه معاملۀ آیندۀ صلح میان اسراییل و فلسطین" خواند.

وزیر خارجۀ ایالات متحده افزود که جهان عرب خواستار راه صلح دو کشوری – اسراییل و فلسطین – اند و باید واضح ساخت که تطبیق نشدن این طرح، به صلح دایمی در منطقه منتج نخواهد شد.

وزیرخارجۀ ایالات متحده گفت که هیچ حکومت ایالات متحده به اندازۀ ادارۀ بارک اوباما به نفع اسراییل کار نکرده و حامی آن نبوده است. او افزود که در بدترین وضعیت اقتصادی امریکا، "ما کمک های نظامی به اسراییل را افزایش دادیم."

جان کری گفت "اسراییلی ها و فلسطینیان می توانند با همدیگر در سایۀ یک کشور یا جداگانه زندگی کنند. اما حقیقت بنیادی اینست که اگر خواست اسراییل یک کشور است؛ پس اسراییل می تواند یهودی یا دموکراتیک باشد؛ نه هر دو در عین زمان."

وزیرخارجۀ ایالات متحده که احتمالاً آخرین سخنرانی و موقفگیری اش به عنوان وزیر خارجۀ امریکا باشد گفت ادارۀ بارک اوباما تنها حکومتی است که از ۱۹۶۷ به اینسو هر موضوعی را که اسراییل مخالف بوده، حمایت نکرده است.

اما آقای کری با انتقاد از خشونت های روان از جانب حماس در غزه گفت که آن گروه به کشتار افراد بی گناه دست می زنند و حکومت ایالات متحده صریحاً خواهان توقف هر گونه اعمال دهشت افگنی و کشتار افراد بی گناه از جانب آن گروه شده است.

XS
SM
MD
LG