لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله با استقبال از آغاز دوبارۀ مذاکرات دوحه بر تامین آتش‌بس تاکید کرد


عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان می‌گوید که ادامه جنگ در این کشور هر روز از افغان‌ها قربانی می‌گیرد و باید در افغانستان آتش‌بس تامین شود.

آقای عبدالله روز شنبه ۲۷ فبروری (نهم حوت) گفت که در روزهای اخیر، تماس‌ها میان هیات‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در قطر بیشتر شده است.

او ضمن استقبال از آغاز گفتگوها در قطر، تاکید کرد آنچه که مردم افغانستان از این گفتگوها انتظار دارند، تا اکنون برآورده نشده است.

آقای عبدالله افزود: "خشونت و جنگ ادامه دارد، ترورهای هدفمند صورت می‌گیرد و هر روز مردم افغانستان قربانی می‌دهند. من یک بار دیگر روی خواست برحق مردم که برقراری آتش‌بس است، تاکید می‌کنم."

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان همچنان گفت که حکومت و گروه طالبان با آغاز مذاکرات صلح تعهد کردند که از طریق "گفتگو و مذاکره" به جنگ و خون‌ریزی در این کشور پایان می‌دهند، اما این تعهدات نه تنها که جنبۀ عملی نداشته بلکه خشونت‌ها با گذشت هر روز، رو به افزایش بوده است.

مذاکرات صلح دوحه پس از حدود یک‌ونیم ماه، هفته گذشته میان هیات‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در قطر آغاز شد و دو طرف در مورد ترتیب اجندای مذاکرات بین‌الافغانی صحبت کردند.

در این حال، محمد محقق، مشاور ارشد رییس جمهور غنی در امور امنیتی و سیاسی گفت که مذاکرات دور دوم میان هیات‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در قطر، به دلیل "پی‎چیده بودن اوضاع" تا اکنون نتیجۀ درست نداشته است.

آقای محقق همچنان گفت که تحولات اخیر در منطقه و جهان شرایط را در افغانستان نیز تغییر داده است. او تاکید کرده که بازنگری توافقنامۀ صلح امریکا-طالبان از سوی ادارۀ جدید ایالات متحده "در تحولات افغانستان بدون تاثیر نخواهد بود".

حکومت به رهبری جو بایدن مصروف بررسی توافقنامۀ ماه فبروری ۲۰۲۰ با گروه طالبان است که براساس آن انتظار می‌رود واشنگتن ضرب الاجل خروج ۲۵۰۰ سرباز باقی‌ماندۀ امریکایی را از افغانستان تحقق بخشد.

این در حالی است که رییس جمهور ایالات متحده به تاریخ ۲۰ فبروری (دوم حوت) در نشست امنیتی مونیخ گفت که حکومت تحت رهبری وی از روند دپلوماتیک که در افغانستان جریان دارد و ختم جنگ حدود ۲۰ ساله در آن کشور، قویاً حمایت می‌کند.

پیش از آن، لوید آستن، وزیر دفاع ایالات متحده گفته بود که امریکا به گونهٔ فوری و غیرمنظم از افغانستان بیرون نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG