لینک های دسترسی

Breaking News

مردم افغانستان رییس جمهور آیندۀ شان را انتخاب خواهند کرد - غنی


محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان می‌گوید که انتخاب رییس جمهور حق مردم است و آنان زعیم آیندۀ شان را برخواهند گزید.

آقای غنی روز شنبه ۲۷ فبروری (نهم حوت) در مراسم گرامی‌داشت از روز سرباز گفت که مدت جمهوریت به گونۀ واضح معلوم است و تلویحاً تاکید کرد که تا پایان این دور به عنوان رییس جمهور افغانستان باقی خواهد ماند.

پیش از این، گروه طالبان و برخی از چهره‌های سیاسی خواهان ایجاد حکومت موقت در این کشور شده بودند که این گفته‌ها واکنش‌های تند آقای غنی را نیز به دنبال داشت.

رییس جمهور غنی همچنان گفت که ظرفیت و توانایی نظامیان افغان در حال حاضر به گونۀ بی‌سابقه افزایش یافته و آنان بیش از ۹۰ درصد عملیات‌های ضد دهشت‌افگنی را در این کشور انجام می‌دهند.

آقای غنی تاکید کرد که طالبان به این فکر بودند تا در ماه‌های اخیر نظام را سقوط داده و یا بخش‌های زیاد این کشور را در کنترول شان گیرند، اما تمامی این برنامه‌های طالبان از سوی نظامیان افغان ناکام شد.

او با اشاره به حملات تهاجمی طالبان در قندهار و هلمند گفت که این گروه در میدان جنگ شکست خورده اند.

آقای غنی در حالی بر تامین صلح پایدار در افغانستان تاکید کرد که در حال حاضر مذاکرات صلح دوحه میان هیات‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان به کندی به پیش می‌رود و آنان در یک‌ونیم ماه گذشته، تنها دو نشست داشته اند.

پیش از این شیرمحمد عباس ستانکزی، معاون هیات مذاکره کنندهٔ طالبان در مسکو گفته بود که "یگانه مانع" در برابر صلح رییس جمهور غنی است.

آقای ستانکزی همچنان گفته بود: "امروز اگر اشرف غنی از جنگ دست بردارد و بگوید که استعفا می‌کند و برای صلح قربانی می‌دهد ما حاضر استیم به مذاکره برای حکومت جدید… به همین دلیل هم مذاکره می‌کنیم."

در واکنش به این اظهارات ستانکزی، رییس جمهور غنی گفت که ایجاد حکومت موقت سبب خونریزی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG