لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد برای بحث در مورد صلح افغانستان سفرهای تازه را آغاز کرد


زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان برای رایزنی در مورد روند مصالحه با طالبان به اروپا سفر کرد.

وزارت خارجۀ ایالات متحده با نشر خبرنامه‌ای گفته است که آقای خلیلزاد به تاریخ ۲۰ اکتوبر (۲۸ میزان) عازم بلجیم، فرانسه و روسیه شد.

بر اساس این خبرنامه، آقای خلیلزاد در بروکسل و پاریس با متحدان اروپایی، ناتو و ملل متحد در مورد "تسریع تلاش‌ها برای رسیدن به صلح در افغانستان" صحبت خواهد کرد.

همچنین، آقای خلیلزاد در مسکو با مقام‌های روسی و چینی در مورد چگونگی پایان بخشیدن به جنگ در افغانستان صحبت خواهد کرد.

آقای خلیلزاد تا کنون نه دور با نمایندگان طالبان مذاکره کرده است، اما دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده مذاکرات را با طالبان پس از آن فسخ کرد که یک نظامی امریکایی در حملۀ انتحاری مهاجم طالب در کابل کشته شد. اما او سپس حاضر نشدن طالبان به آتش بس را دلیل فسخ این مذاکرات عنوان کرد.

این در حالی است که وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا روز یکشنبه ۲۰ اکتوبر (۲۸ میزان) در سفر به کابل به از سرگیری مذاکرات صلح تاکید کرد.

خروج کامل قوای خارجی از افغانستان، تضمین‌های ضد دهشت افگنی از سوی طالبان، مذاکرات بین الافغانی و آتش بس سرتاسری و پایدار از اجندای اصلی نه دور گذشتۀ مذاکرات امریکا با طالبان بوده است.

XS
SM
MD
LG