لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد: امریکا در پی صلح پایدار در افغانستان است، نه خروج از آن کشور


زلمی خلیلزاد، فرستادۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا در امور مصالحه افغانستان در آستانۀ دور تازۀ مذاکرات اش با نمایندگان طالبان گفته است که امریکا در صدد توافق جامع صلح در افغانستان است، نه توافق برای خروج قوای امریکایی از آن کشور.

سه تویت پیهم آقای خلیلزاد که عصر سه شنبه ۱۸ جون (۲۸ جوزا) نشر شد، به ظاهر واکنش به ادعای سخنگوی طالبان است که ساعاتی پیشتر ادعا کرده بود که امریکا با طالبان توافق کرده است تا تمام قوای خود را از افغانستان بیرون کرده و در آینده در امور داخلی افغانستان مداخله نکند.

آقای خلیلزاد نوشته است "توافق جامع صلح مشتمل بر چهار بخش متصل به هم است: تضمین‌های ضد تروریزم، خروج قوای خارجی از افغانستان، مذاکرات بین الافغانی که به راه حل سیاسی منتهی شود و آتش بس فراگیر و دایمی. چهارچوبی که طالبان آن را می‌پذیرند".

نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان یکبار دیگر تاکید کرده است که تا زمانیکه روی هر چهار مورد یادشده توافق نشود، هیچ گونه توافق صلح نهایی نخواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا نیز ادعای طالبان مبنی بر توافق امریکا برای خروج از افغانستان را "دروغین" خوانده و گفته است که "ستون اساسی چهارچوب مذاکرات صلح افغانستان این است که تمام افغان‌ها به شمور نمایندگان حکومت، دیگر احزاب سیاسی افغانستان، جامعۀ مدنی و زنان و طالبان برای یافتن راه حل سیاسی و ختم جنگ گرد هم جمع شوند".

با آنکه آقای خلیلزاد چند ماه پیش نکات چهار گانۀ فوق را به عنوان اجندای اساسی مذاکرات صلح با طالبان مطرح کرده است، طالبان نه تا کنون از شورشگری دست کشیده و نه هم حاضر به مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان شده است.

قرار است آقای خلیلزاد در روزهای آینده بار دیگر با نمایندگان طالبان دیدار کند و مشخص نیست که آیا طالبان پس از این دور نشست‌ها به خواست‌های جانب امریکایی تن خواهد داد یا خیر.

XS
SM
MD
LG