لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید خلیلزاد بر کاهش خشونت و برقراری آتش‌بس در افغانستان


نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان از افزایش خشونت‌ها در این کشور اظهار نگرانی کرده و خواهان برقراری آتش‌بس شده است.

زلمی خلیلزاد روز یکشنبه ۲۰ دسمبر (۳۰ قوس) در رشته‌ پیام‌های در صفحۀ تویترش انفجار دو روز پیش در غزنی را محکوم کرده و با انتقاد گفته است که "کشتار افغان‌ها به شمول غیرنظامیان در این کشور بسیار معمول شده است".

آقای خلیلزاد افزوده است: "ما از تمام جوانب می‌خواهیم که خشونت را کاهش داده و سریعاً به سوی آتش‌بس بروند یکجا و با حمایت بین المللی، آن‌ها باید همچنان در تمام کشور به خطرات مواد منفجر ناشده و ماین‌ها رسیدگی نمایند تا حیات ارزشمند کودکان و بزرگ‌سالان نجات یابد."

نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ در امور مصالحۀ افغانستان افزوده است گروهای که چنین حملات را انجام می‌دهد در تلاش نفاق و تضعیف افغان‌های اند که آنان به تامین صلح، ختم خشونت و یک افغانستان مرفه متعهد اند.

به باور آقای خلیلزاد در موجودیت توافقنامه صلح امریکا – طالبان، اعلامیه مشترک امریکا و حکومت افغانستان و حمایت گستردۀ بین‌المللی از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، "جنگ و کشتار یک دیگر" در این کشور مشروعیت‌اش را از دست داده است.

او همچنان افزوده است: "جمهوری اسلامی و طالبان باید به خواسته‌های مردم شان احترام کنند و هر چه زودتر به یک توافق سیاسی برسند. ایالات متحده در کنار مردم افغانستان ایستاده است."

در انفجار روز جمعه در مراسم ختم قرآن در ولسوالی گیلان ولایت غزنی، ۱۵غیرنظامی کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شدند که بر اساس گزارش‌ها تمامی قربانیان این انفجار کودکان بوده اند.

این در حالی است که وزارت داخله افغانستان امروز گفت که "دشمنان مردم افغانستان" در سه ما اخیر ۳۷ حمله انتحاری و ۵۱۰ مورد انفجار ماین انجام دادند.

طارق آرین، سخنگوی این وزارت در صفحهٔ تویتراش نوشته است که در این حملات در حدود ۵۰۰ غیرنظامی کشته شده اند.

در تازه ترین رویداد، بمگذاری‌های امروزی که در ساحهٔ سپین کلی شهر کابل صورت گرفت، هشت کشته و بیش از ۱۵ زخمی برجا گذاشت.

این در حالی است که دیبرا لاینز، نماینده ویژه سرمنشی ملل متحد برای افغانستان به تاریخ ۱۷ دسمبر (۱۷ قوس) از افزایش خشونت‌ها، به ویژه، قتل‌های هدفمند در این کشور ابراز نگرانی کرده و خواستار کاهش آن شد.

خانم دیبرا افزود که ادامه این وضعیت ممکن روند صلح افغانستان را صدمه بزند.

XS
SM
MD
LG