لینک های دسترسی

Breaking News

نبرد پراگنده در اطراف شهر کندز ادامه دارد


عملیات پاکسازی شهر ادامه دارد

پس از ورود طالبان به بخش‌هایی از شهر کندز، نیروهای امنیتی افغان که در سه هفتۀ گذشته سرگرم نبرد با مخالفان در ولسوالی‌های کندز بودند، به سمت شهر بسیج شدند.

هم اکنون در ساحۀ سه صد فامیلی در شمال، ساحۀ سه درک در جنوب، بندر خان آباد در شرق، بندر کابل در غرب، فامیلی‌های سپین زر و حوزۀ اول شهر طالبان در ساحات مسکونی سنگر گرفته و سرگرم نبردهای پراگنده با سربازان افغان اند.

مقام‌های امنیتی افغان می‌پزیرند که طالبان در برخی حصص بیرون شهر به مقاومت پراگنده هنوز هم ادامه می‌دهند اما به گفتۀ آنان طالبان از مرکز شهر به بیرون رانده شده اند.

محمد رادمنش سخنگوی وزارت دفاع ملی گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی افغان با احتیاط فراوان به پیش می‌روند تا افراد غیرنظامی آسیبی نرسد، زیرا به گفتۀ وی جنگجویان از مردم ملکی برای خود سپر دفاعی ساخته اند.

آقای رادمنش به صدای امریکا گفت که تا کنون پنج منسوب امنیتی افغان و بیش از ۳۰ جنگجوی طالب کشته شده است.

مسوولان صحت عامۀ ولایت کندز می‌گویند که در دو روز گذشته ۱۰۷ زخمی، عمدتاً افراد ملکی، برای درمان به شفاخانۀ شهر مراجعه کرده اند.

عبدالحمید علم، رئیس صحت عامۀ ولایت کندز به صدای امریکا گفت که شفاخانه ها به دلیل کمبود کارکنان صحی، نمی توانند پاسخگوی نیازمندی مراجعین باشند.

طالبان اقامتگاه شخصی والی را در ساحۀ سه درک به آتش کشیدند، اما در آن زمان اسدالله عمرخیل والی کندز برای انسجام امور در مقر ولایت بود.

اکنون نیروهای ویژۀ افغان سرگرم عملیات پاکسازی شهر از وجود شورشیان اند و از کاربرد حملات هوایی و سلاح سنگین پرهیز می کنند تا به غیرنظامیان آسیب نرسد.

یک سرباز نیروهای ویژه به صدای امریکا گفت که کندز را از وجود طالبان پاک خواهند کرد. او گفت که طالبان با شنیدن نام نیروهای ویژه فرار می کنند.

طالبان با نشر پیامی در تویتر ادعا کرده اند که هنوز هم جنگ در مرکز شهر ادامه دارد، اما گزارش‌های رسیده از شهر کندز این ادعای طالبان را رد می‌کند.

طالبان سال گذشته نیز برای مدت محدودی مرکز شهر کندز را تصرف کردند و بر علاوۀ گشودن دروازۀ زندان ولایت، اکثر دفاتر دولتی را چور کرده و کمپیوتر و سایر وسایل آن را با خود بردند.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG