لینک های دسترسی

Breaking News

دپلومات‌ها: لاوروف کنفرانس جی ۲۰ را 'با خشم ترک' کرد


سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در جزیره بالی واقع در اندونیزیا
سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در جزیره بالی واقع در اندونیزیا

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز جمعه هشتم جولای (۱۷ سرطان) پس از آن کنفرانس جی ۲۰ یا بیست اقتصاد بزرگ جهان را با خشم ترک کرد که قدرت‌های غربی از تهاجم نظامی مسکو بر اوکراین، انتقاد کردند.

کنفرانس جی ۲۰ در جزیره مالی اندونیزیا برگزار شده است و روسیه نیز عضویت این گروه را دارد.

واشنگتن و متحدانش حملهٔ روسیه را قبل از این نشست محکوم کردند. به گفته انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، متحدین غربی درعقب در‌های بسته در حضور لاوروف، به طور گسترده تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین را محکوم کردند.

بلینکن گفته است که اعضای گروه جی ۲۰ در این کنفرانس خواهان پایان تهاجم روسیه بر اوکراین شدند.

پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین که به تاریخ ۲۴ فبروری سال روان میلادی آغاز شد، این نخستین بار است که دپلومات‌های ارشد ایالات متحده و روسیه در کنفرانس جی ۲۰ با سایر وزیران خارجه کشور‌های عضویت این گروه شرکت کرده اند.

اندونیزیا که میزبان این کنفرانس است، نیز از روسیه خواسته است تا منازعه اوکراین باید از طریق مذاکره حل و فصل شود.

اما دپلومات‌ها گفته اند که لاوروف در حالی این کنفرانس را ترک کرد که انالنا بایربوک، وزیر خارجه آلمان، از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین انتقاد کرد.

به گفته دپلومات ها، لاوروف قبل از این که دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، از طریق آنلاین در کنفرانس جی ۲۰ صحبت کند، این کنفرانس ترک کرد.

در همین حال، لاوروف به خبرنگاران گفته است که "شرکای غربی ما تلاش می کنند تا در مورد مشکلات اقتصادی جهان صحبت نکنند. از زمانیکه آنان صحبت کردند، آنها به انتقاد شدید از روسیه پرداختند."

بلینکن از ملاقات با لاوروف اجتناب کرد و در عوض روسیه را به ایجاد یک بحران جهانی غذا متهم کرد و از مسکو خواست تا اجازه بدهد که محموله‌های غلات از اوکراین جنگ زده به خارج از آن کشور انتقل داده شود.

قبل بر این، لاوروف به خبرنگاران گفته بود که روسیه برای گفتگو "در پی" واشنگتن نخواهد دوید، زیرا به گفته او، روسیه نه، بلکه ایالات متحده تماس با مسکو را کنار گذاشته است.

به گفته دپلومات‌های حاضر در کنفرانس جی ۲۰، بلینکن خطاب به مقام‌های روسیه در عقب در‌های بسته گفت: " به همکاران روسی ما: اوکراین کشور شما نیست. خلات آن خلات شما نیست. چرا بنادر را مسدود کرده اید؟ باید به خلات اجازه انتقال را بدهید."

XS
SM
MD
LG