لینک های دسترسی

Breaking News

پوتین: غرب خواستار شکست روسیه در میدان جنگ است، بگذارید امتحان کنند


ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه گفته‌است که غرب می‌تواند تلاش برای شکست دادن روسیه در میدان جنگ را امتحان کند و به گفتۀ وی تهاجم روسیه بر اوکراین نشانۀ تغییر به سمت "یک جهان چند قطبی" است.

آقای پوتین روز پنجشنبه هفتم جولای (۱۶ سرطان) در صحبت با قانونگذاران ارشد روسیه گفت: "امروز می‌شنویم که آنان می‌خواهند که ما را در میدان جنگ شکست دهند. خوب، در این مورد چی می‌توان گفت؟ بگذارید امتحان کنند."

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده گفته است که امریکا و متحدانش "تا زمانی که لازم باشد" از اوکراین حمایت کرده و نخواهند گذاشت که این کشور در مقابل روسیه شکست بخورد.

آقای بایدن روز پنجشنبه ۳۰ جون (نهم سرطان) در صحبت در یک کنفرانس خبری در پایان نشست سران ناتو در مادرید، پایتخت اسپانیا گفت که "اوکراین ضربۀ سختی به روسیه" وارد کرده است. او گفت که نمی‌داند جنگ اوکراین چگونه پایان خواهد یافت اما افزود که این جنگ "با شکست اوکراین توسط روسیه پایان نخواهد یافت".

افزون بر ایالات متحده، شمار زیادی از کشورهای غربی به حمایت از اوکراین در برابر تهاجم نظامی روسیه که "ظالمانه و غیرعادلانه" خوانده شده است، تعهد کرده اند.

رییس جمهور روسیه گفت که "غرب جمعاً جنگ" را در اوکراین به راه انداخته اند. او گفت که مداخلۀ روسیه در یک کشور طرفدار غرب نشانه‌ای از آغاز تغییر به سمت "جهان چند قطبی" است. او گفت که این روند متوقف شده نمی‌تواند.

ولادیمیر پوتین هشدار داد که روسیه تا هنوز عملیات تمام عیار و جدی خود را در اوکراین آغاز نکرده است. در عین حال، او گفت: "ما مذاکرات صلح را رد نمی‌کنیم، اما کسانیکه چنین مذاکرات را رد می‌کنند باید بدانند که در مراحل پیشرفته تر، رسیدن به توافق با ما دشوارتر خواهد بود."

رییس جمهور روسیه که جدی‌ترین سخنرانی خود را پس از آغاز تهاجم نظامی بر اوکراین ایراد می‌کرد، خشمگینانه گفت که روسیه بر ضد "لبرالیزم خودکامه" که به گفتۀ وی غرب در صدد تحمیل آن بر سرتاسر جهان است، مقابله خواهد کرد.

آقای پوتین ادعا کرد که اکثر کشورها مدل "لبرالیزم خودکامه" و "معیارهای متظاهر دوگانه" غربی را نمی‌خواهند و به گفتۀ وی اکثر کشورهای جهان "چنین زندگی و چنین آینده‌ای" را نمی‌پذیرند.

با تشدید تنش با روسیه، کشورهای عضو ناتو در نشست مادرید یک نسخۀ جدید "سند مفهوم استراتیژیک" را امضا کردند و در آن برای نخستین بار روسیه و چین را به گونۀ رسمی به عنوان یک نگرانی معرفی کردند.

پس از تهاجم روسیه به تاریخ ۲۴ فبروری تا اکنون هزاران غیرنظامی در اوکراین کشته و زخمی شده و میلیون‌ها نفر دیگر بیجا شده و یا هم مجبور به ترک این کشور شده اند.

در تهیه این مطلب از گزارش خبرگزاری فرانس‌پرس استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG