لینک های دسترسی

Breaking News

مرد متهم به جاسوسی به امریکا در ایران به مرگ محکوم شد


مقامات ایرانی ادعا دارند که مرد ایرانی را به اتهام جاسوسی به امریکا و اسراییل به اعدام محکوم کرده اند.

مقامات در ایران گفته اند که این مرد در مورد قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، به ادارات استخبارات ایالات متحده و اسراییل جاسوسی می‌کرد.

قاسم سلیمانی که حملات تندروان و ملیشه‌های متحد ایران را علیه قوای امریکایی مستقر در منطقه سازماندهی و طراحی می‌کرد، به تاریخ سوم جنوری سال روان در یک حملۀ طیارۀ بدون سرنشین امریکایی در میدان هوایی بغداد عراق کشته شد.

غلام حسین اسماعیلی، سخنگوی قوۀ قضاییۀ ایران روز سه شنبه نهم جون (۲۰ جوزا) در یک کنفرانس خبری گفت که این مرد محمود موسوی مجد نام داشته و "در مورد قوای مسلح ایران به ویژه سپاه" به سی آی ای و موساد جاسوسی می‌کرده است.

آقای اسماعیلی مدعی شد: "دیوانعالی کشور نیز این حکم را تایید کرد و بزودی این حکم این فرد اجرا می شود و هم او به مجازات می‌رسد و هم اربابانش قاطعیت ایران را مشاهده خواهند کرد."

شماری از رسانه‌های ایرانی گزارش دادند که گزارش‌دهی این جاسوس منجر به کشته شدن سلیمانی شده بود، اما قوۀ قضاییۀ ایران با نشر اعلامیه‌ای گفت موسوی مجد در سال ۲۰۱۸ و پیش از حمله بر سلیمانی بازداشت شده بود و صدور حکم اعدام وی ربطی با این حمله ندارد.

ایران در تابستان سال گذشته نیز ادعا کرد که ۱۷ نفر را به اتهام جاسوسی به امریکا بازداشت کرده و در آن زمان مقام‌های ایرانی گفته بودند که شماری از این جاسوسان امریکا اعدام خواهند شد.

ایران چند هفته پس از کشته شدن قاسم سلیمانی نیز در یک ادعای مشابه گفت که یک نفر را به اتهام جاسوسی و تلاش برای انتقال اطلاعات در مورد برنامۀ هسته‌ای ایران به ادارۀ استخبارات مرکزی امریکا، به اعدام محکوم کرده است.

پس از کشته شدن سلیمانی، دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده، او را "تروریست درجه یک جهان" خواند.

دونالد ترمپ افزود که "سلیمانی بم های کنار جاده را دوست داشت" و شماری زیاد مردم امروز بخاطر سلیمانی "دست یا پا ندارند."

XS
SM
MD
LG