لینک های دسترسی

Breaking News

نتایج توافقنامه امریکا-طالبان تا حال مختلط بوده است – اسپر


مارک اسپر، وزیر دفاع و مارک میلی لوی درستیز اردوی ایالات متحده گفته اند که نتایج توافقنامه میان امریکا و طالبان تا حال مختلط بوده است، اما به گفتۀ آنان طالبان اکثریت موارد این توافق را رعایت کرده اند.

این دو مقام ارشد امریکایی روز چهارشنبه چهارم مارچ (۱۴ حوت) درست چند ساعت پس از حملۀ هوایی نظامیان امریکایی بر طالبان، به پرسش‌های قانونگذاران امریکایی پاسخ دادند.

نیروهای امریکایی برای نخستین بار پس از امضای تواققنامۀ صلح میان ایالات متحده و طالبان، جنگجویان طالب را در ولسوالی نهر سراج ولایت هلمند زمانی هدف قرار دادند که آنان بر پوسته‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغان حمله کرده بودند.

آقای اسپر به سناتوران امریکایی گفت که طالبان با حمله بر قوای افغان، تعهد شان را به کاهش خشونت زیر پا کردند.

وزیر دفاع امریکا گفت: "یک پارچه نگهداشتن این گروه مردم (طالبان) یک چالش است. فکر می‌کنم که بین آنان طیفی از مردمان بسیار سخت‌گیر تا انعطاف‌پذیر وجود دارد که در بین خود نیز در نزاع اند".

پیش از این، مقام‌‌های امریکایی گفته بودند که حملۀ هوایی بر طالبان در هلمند رسانندۀ این پیام به طالبان است که افزایش حملات بر افغان‌ها قابل قبول نیست.

آقای اسپر نیز با اشاره به اعلامیۀ مشترکی که روز شنبه ۲۹ فبروری (۱۰ حوت) با محمد اشرف غنی صادر کرد به قانونگذاران امریکایی گفت: "این تعهدی است که من روز شنبه با افغان‌ها کرده‌ام؛ ما از افغان‌ها دفاع خواهیم کرد".

چند روز پس از امضای توافقنامۀ صلح میان امریکا و طالبان، اعضای گروه طالبان به رسانه‌ها گفتند که حملات شان را بر نیروهای خارجی متوقف خواهند کرد، اما به گفتۀ آنان حملات بر نظامیان افغان مانند گذشته ادامه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG