لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید خلیلزاد بر کاهش بی‌درنگ خشونت‌ها


زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان گفته است که افزایش خشونت‌ها در افغانستان به توافقنامۀ صلح امریکا – طالبان آسیب می‌رساند.

آقای خلیلزاد روز پنجشنبه ۵ مارچ (۱۵ حوت) در یک سلسله پیام‌های تویتری گفته است که جوانب دخیل خشونت‌ها را بی‌درنگ کاهش دهند.

آقای خلیلزاد این تاکید را در حالی کرده است که با پایان هفتۀ کاهش خشونت‌ها، یک بار دیگر جنگ در افغانستان شدت گرفته است.

وزارت داخلۀ افغانستان روز چهارشنبه گزارش داد که در ۲۴ ساعت گذشته ۳۰ مورد حمله علیه غیرنظامیان و نیروهای امنیتی این کشور از جانب طالبان صورت گفته است.

بر اساس آمار این وزارت، در این حملات چهارغیرنظامی و ۱۱ نیروی امنیتی افغان جان باخته و ۱۸ غیرنظامی و نیروی امنیتی این کشور زخمی شده اند. همچنان این وزارت از کشته شدن هشت جنگجوی طالبان خبر داد.

همچنان آقای خلیلزاد گفته است که بر اساس اعلامیه مشترک افغانستان – امریکا و توافقنامۀ صلح امریکا – طالبان، ایالات متحده برای تبادلۀ زندانیان سهولت فراهم می‌کند.

آقای خلیلزاد گفته است امریکا از دو جانب حمایت خواهد کرد تا زندانیان قابل توجه از بند آزاد شوند.

نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان پس از دیدار با شماری از سیاستمداران افغان در کابل، این اظهارات بیان کرده است.

او تاکید کرده است: "ما در تمام جوانب باید عمل کنیم تا آن موانع که پیشرفت برای مذاکرات بین‌الافغانی را کند می‌سازد، برداریم. من یک بار دیگر از تمام افغان‌ها می‌خواهیم که در این راستا بیایستند، به کشور اولویت دهند و این فرصت تاریخی را از دست ندهند".

به گفتۀ آقای خلیلزاد، در دیدار با ملا عبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر در مورد گام‌های بعدی گفتگوهای صلح صحبت کرده است.

او گفته است که هر دوجانب روی این موضوع هم‌نظر اند که توافقنامه صلح امریکا – طالبان، منجر به فراهم کردن مسیر مناسب صلح همه جانبه در افغانستان شود.

XS
SM
MD
LG