لینک های دسترسی

Breaking News

نخستین حملۀ هوایی امریکا بر طالبان پس از توافق صلح


عکس (آرشیف)
عکس (آرشیف)

نیروهای امریکایی در چارچوب ماموریت حمایت قاطع در افغانستان از نخستین حملۀ هوایی بر جنگجویان طالبان پس از امضای تواققنامه صلح میان ایالات متحده و این گروه در ولایت هلمند خبر داده اند.

سونی لگیت، سخنگوی این نیروها روز چهارشنبه چهارم مارچ (۱۴ حوت) گفته است که آنان پس از ۱۱ روز، جنگجویان طالبان را در ولسوالی نهر سراج ولایت هلمند زمانی هدف قرار داده اند که بر یک پوستۀ نیروهای امنیتی افغان حمله کرده بودند.

آقای لگیت با اشارۀ غیرمستقیم به توافقنامۀ امریکا-طالبان گفته است که قوای خارجی مستقر در افغانستان به تعهدات شان پابند اند؛ اما به گفتۀ وی وظیفه دارند تا در صورت نیاز از شرکای خود دفاع کنند.

آقای لگیت در یک رشته پیام‌های تویتر همچنین نگاشته است که طالبان نیز باید از "حملات بیجا" خودداری کنند و به تعهدات شان برای کاهش خشونت پابند بمانند.

او افزوده است: "ما به صلح متعهد استیم. در عین زمان ما مسوولیت داریم تا از شرکای خود، نظامیان افغان دفاع کنیم. افغان‌ها و امریکا توافقنامه‌ را رعایت کرده اند؛ اما معلوم می‌شود که طالبان قصد مخالفت دارند و خواست مردم را برای صلح نادیده می‌گیرند".

به گفته سخنگوی نیروهای امریکایی طالبان تنها روز سه شنبه (سوم مارچ) ۴۳ حمله‌ای را بر پوسته‌های نظامیان افغان در ولایت هلمند انجام داده اند.

این در حالی است که نمایندگان گروه طالبان پس از امضای توافقنامه صلح در قطر گفتند که جنگجویان این گروه حملات شان را بر نیروهای خارجی متوقف خواهند کرد؛ اما به حمله‌های خود در برابر نظامیان افغان ادامه خواهند داد.

تشدید حملات طالبان

وزارت داخله افغانستان می‌گوید که طالبان در ۲۴ ساعت گذشته، ۳۰ حملۀ تروریستی را در ۱۵ ولایت انجام داده اند که در اثر آن ۱۵ نفر به شمول چهار غیرنظامی کشته شده اند.

نصرت رحیمی، سخنگوی این وزارت به صدای امریکا گفت که در این حملات طالبان ۱۸ تن دیگر به شمول نیروهای امنیتی افغان زخمی شده اند.

سخنگوی وزارت داخله تاکید کرد که بسیاری از حملات طالبان توسط نیروهای امنیتی افغان دفع شده و در نتیجۀ این درگیری‌ها، هشت جنگجوی طالب کشته شده و ۱۵ تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

وزارت داخله به طالبان هشدار داده است که از کشتن غیرنظامیان دست بردارند در غیر آن، نیروهای امنیتی به منظور دفاع از خود و مردم وارد عمل خواهند شد.

XS
SM
MD
LG