لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید مارشال دوستم و عطا محمد نور بر تداوم آتش‌بس


به دنبال اعلام آتش‌بس سه روزه در روزهای عید، مارشال دوستم و عطا محمد نور از حکومت و طالبان می‌خواهند که این آتش‌بس تمدید شود.

مارشال عبدالرشید دوستم، معاون پیشین رییس جمهور افغانستان، امروز پنجشنبه ۱۳ می (۲۳ثور) هنگام ادای نماز عید فطر، در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان، از طالبان خواست که برای رسیدن به صلح، آتش‌بس دوام‌دار را در نظر بگیرند.

همچنان مارشال دوستم، بر نقش و جایگاه مردم در گفتگو‌های جاری صلح تاکید کرد و از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواست که به کاهش خشونت‌ها تن بدهند.

مارشال دوستم گفت: "ما صلحی می‌خواهیم که تمامی اقشار جامعه در آن دخیل باشند و نظریات و خواست‌های مردم در آن وجود داشته باشد."

همچنان عطا محمد نور والی پیشین بلخ و عضو ارشد رهبری جمعیت اسلامی در مراسم برگزاری نماز عید در شهر مزارشریف بر ختم جنگ تاکید کردند. او گفت: "ما جنگ نمی‌خواهیم و از طالبان هم می‌خواهیم که به پروسه صلح بیایند."

آقای نور در رابطه به بن‌بست کنونی در روند گفتگوهای صلح افغانستان گفت که اجماع واقعی ملی این بن‌بست را می‌شکند. اما او به طالبان هشدار داد که هرگاه در برابر خواست‌های مردم بجنگند با نیروهای امنیتی همکاری خواهد کرد.

آتش‌بس سه روزه به مناسبت عید سعید فطر میان حکومت افغانستان و طالبان از نیمه شب گذشته در افغانستان نافذ شد.

اما محمد نعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید که آن گروه آتش‌بس با حکومت افغانستان را تمدید نخواهد کرد.

پیش از این، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان گفته است که آتش‌بس موقت، راه حل اساسی و دایمی بحران کنونی در این کشور نیست.

آقای عبدالله افزوده است که راه بیرون‌رفت از مشکلات کنونی افغانستان، تسریع مذاکرات صلح، اعلام آتش‌بس دایمی و قطع همیشگی جنگ در این کشور است.

XS
SM
MD
LG