لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا خواستار تمدید آتش‌بس میان دولت افغانستان و طالبان شد


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده ضمن استقبال از اعلام آتش بس سه روزه از سوی طالبان گفت که حکومت ایالات متحده خواستار تمدید این آتش بس می‌باشد.

آقای پرایس روز دوشنبه دهم می (۲۰ ثور) در یک نشست خبری گفت که ایالات متحده از طالبان و رهبران افغان می‌خواهد که در روند کنونی صلح با جدیت عمل کنند تا مردم افغانستان به "یک آیندۀ عاری از دهشت افگنی و خشونت‌های بی معنی" برسند.

پس از آنکه گروه طالبان شام یکشنبه اعلان کردند که سه روز عید آتش‌بس می‌کنند، محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان به قوای مسلح آن کشور دستور داد که در سه روز عید آتش‌بس را رعایت کنند.

اعلام آتش‌بس در روزهای عید درست یک روز پس از انفجار مرگبار در نزدیکی یک مکتب دخترانه در غرب کابل صورت می‌گیرد که در آن بیش از ۵۰ نفر کشته و افزون بر ۱۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

در پیوند با این رویداد، آقای پرایس گفت که ایالات متحده هنوز در پی پیدا کردن عاملان این حملۀ مرگبار است. او افزود که در گذشته، مسوول حملات مشابه گروه داعش بوده است.

در همین حال، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده برای روند مصالحه افغانستان نیز ضمن استقبال از اعلام آتش بس از سوی طالبان و حکومت افغانستان در جریان سه روز عید گفت که خشونت ها در هفته های اخیر "وحشتناک" بوده و مردم افغانستان هزینه این خشونت ها را پرداخته است.

زلمی خلیلزاد در حساب تویتر خود نگاشته که مردم افغانستان سزاوار بیشتر از سه روز آتش بس اند و طالبان و حکومت افغانستان باید به یک توافق سیاسی و آتش بس دایمی برسند.

XS
SM
MD
LG