لینک های دسترسی

Breaking News

واشنگتن استراتیژی جنگ افغانستان را تغییر نمی‌دهد


وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا استراتیژی حکومت امریکا را برای افغانستان کارآ خوانده گفته است که با آن می توان پیشرفت کرد.

جیم متیس سه شنبه گفت که با این استراتیژی، طالبان بیش از هر وقت دیگر در موقف مایل به مذاکره دیده می‌شوند. او گفت که اعلامیۀ اخیر رهبر طالبان که تا کنون پیشینه نداشته است، به صراحت بیان کرده است که مذاکره روش "ختم جنگ" در افغانستان است.

آقای متیس در یک کنفرانس مشترک خبری با جوزف دنفورد، لوی درستیز عمومی قوای مسلح امریکا در مقر وزارت دفاع ایالات متحده، از آتش بس موقت میان حکومت افغانستان و طالبان در عید فطر به عنوان نشانۀ مثبت علاقمندی طالبان و اجماع افغان‌ها به تامین صلح یادآوری کرد.

یکی از عناصر اساسی استراتیژی دونالد ترمپ، رئیس جمهوری ایالات متحدۀ امریکا، اعمال فشار بر طالبان است تا آن گروه به مذاکرات صلح با حکومت افغانستان وادار شود.

آقای متیس گفت "به گونۀ کامل از مذاکرات صلح به رهبری و ملکیت افغان‌ها حمایت می‌کنیم. مبارزۀ جدی برای متقاعد ساختن طالبان و کشاندن آنان به مذاکرات صلح جریان دارد... طالبان در جنگ برنده نمی شوند و باید مذاکره کنند."

خصوصی سازی جنگ

اریک پرنس، بنیانگذار و مالک پیشین شرکت امنیتی بلک واتر، تلاش می کند تا ادارۀ دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، را ترغیب کند تا از یک سو جنگ امریکا را در افغانستان خصوصی بسازد و مسوولیت آنرا به شرکت های امنیتی خصوص امریکا بسپارد و از سوی دیگر معادن آن کشور را استخراج کند.

آقای متیس در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در پیوند با خصوصی سازی جنگ در افغانستان گفت که خصوصی سازی جنگ آن کشور "شاید مفکورۀ معقول" نباشد.

رئیس جمهور دونالد ترمپ نیز هفتۀ گذشته در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت "پلان اریک پرنس را بررسی نمی کنم."

جوزف دنفورد در مورد ایجاد پایگاه دایمی امریکا در افغانستان گفت که ایالات متحده ماموریت دایمی دپلوماتیک در افغانستان و جنوب آسیا خواهد داشت اما گفت "قطعاً انتظار نمی‌رود" که قوای امریکایی مستقر در افغانستان به حضور پایدار و دایمی در آن کشور متعهد باشد.

آقای متیس در توضیح این گفته‌های جنرال دنفورد گفت که هرگونه تصمیم گیری در مورد ادامۀ حضور قوای امریکایی در افغانستان وابسته به وضعیت در افغانستان و توانمندی کامل قوای افغان به دفاع و تامین امنیت کشورشان می‌باشد.

ایالات متحدۀ امریکا در حالی در تلاش ختم جنگ از ورای مذاکره و مفاهمه میان طالبان و حکومت افغانستان که در ۱۷ سال گذشته بیش از ۲۴۰۰ نظامی امریکایی در افغانستان کشته شده و صدها میلیارد دالر دیگر را صرف این جنگ کرده است.

XS
SM
MD
LG