لینک های دسترسی

Breaking News

متیس قوای مسلح افغانستان را کوچکتر اما بهتر خواند 


با وصف افزایش خشونت های مسلحانه در افغانستان، وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا خواستار قوای مسلح کوچکتر اما آموزش دیده و بهتر افغان در نبرد بر ضد طالبان شد.

جیم متیس گفت که با درک وضعیت در افغانستان، استراتیژی جدید نظامی ایالات متحده در آن کشور به افزایش قوای کارآزمودۀ افغان حتا به بهای کاهش عمومی شمار قوا تمرکز دارد.

آقای متیس گفت "توجه بیشتر خود را عطف کیفیت قوای افغان کرده ایم. شمار قوای نخبۀ افغان (احتمالاً قوای خاص) را افزایش می‌دهیم، اما این کار توأم با کاهش شمار مجموعی قوا خواهد بود. قدرت قوا در کیفیت آن است نه کمیت".

این در حالی است که مفتش ویژۀ ایالات متحده برای بازسازی افغانستان یا سیگار چند هفته پیش گزارش داد که شمار قوای نظامی افغان در جریان سال گذشته، حدود ۱۱ درصد کاهش یافت.

بر اساس گزارش سیگار، رقم مجموعی قوای افغان، به شمول اردو، پولیس و قوای هوایی تا ماه جنوری ۲۰۱۸ حدود ۲۹۶ هزار نفر بود که در مقایسه با عین زمان در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۰.۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

نخبه ترین نیروی جنگی در صفوف قوای مسلح افغانستان، کماندوهای افغان است که اکنون شمار آنان به حدود ۲۰ هزار نفر رسیده و بخش زیاد عملیات جنگی را به پیش می‌برند. قرار است شمار کوماندوهای افغان تا ۲۳ هزار نفر افزایش یابد.

جوزف دنفورد، لوی درستیز عمومی قوای مسلح امریکا، نیز در این جلسۀ استماعیه، کماندوهای افغان را که از سوی مشاوران خارجی، عمدتاً نظامیان امریکایی، آموزش می‌بینند، موثرترین نیروی نظامی در قوای مسلح افغانستان خواند.

آقای دنفورد نیز ادامۀ ماموریت آموزشی و مشورتی قوای خارجی را به سربازان افغان، در کار افزایش قوای نخبه و ورزیدۀ افغان حیاتی شمرد.

آقای متیس در جلسۀ استماعیۀ مجلس سنای کانگرس ایالات متحده گفت که با افزایش حملات تهاجمی قوای افغان، اکنون طالبان یارای جنگ با سربازان افغان را نداشته و در عوض اهداف نرم چون مراکز ثبت نام را، عمدتاً در ساحات شهری، هدف قرار می‌دهند.

این دو مقام ارشد نظامی ایالات متحده هنوز هم از موجودیت سربازان خیالی در صفوف قوای مسلح افغانستان شکایت کردند.

هفتۀ گذشته مقام های امنیتی افغان به قانونگذارن آن کشور گفتند که تنها در جریان یک هفته، بیش از ۲۵۰ سرباز افغان در جنگ کشته و حدود ۳۶۰ سرباز دیگر زخمی شده بود.

وزیر دفاع و لوی درستیز عمومی قوای مسلح امریکا مشخص نساختند که بر اساس "استراتیژی جدید" شمار قوای مسلح افغانستان به چه سطحی کاهش خواهد یافت، اما ایالات متحده و ماموریت ناتو در افغانستان به تشکیل، تجهیز و تمویل قوای مسلح ۳۳۴ هزار نفری برای افغانستان متعهد اند.

XS
SM
MD
LG