لینک های دسترسی

Breaking News

متیس: طالبان برای صلح زیر فشار اند


جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریگا گفته است که ستراتیژی ایالات متحده برای افغانستان و جنوب آسیا موثر و کارا بوده و طالبان را بیش از هر وقت دیگر زیر فشار فزاینده قرار داده است.

با اینحال، به گفتۀ آقای متیس، هنوز برای کشاندن طالبان به میز مذاکره راه درازی باقی مانده است.

آقای متیس، روز سه شنبه (۷ اگست) در مقر وزارت دفاع امریکا به خبرنگاران گفت که گفتگو های صلح، به خاطر ختم جنگ در افغانستان جریان دارد. او از پاسخ گفتن در مورد گزارش های مبنی بر تماس مستقیم مقام‌های امریکایی با امریکایی با نمایندگان گروه طالبان خود داری کرد.

وزیر دفاع امریکا گفت "تلاش‌های صلح، ملکیت افغان‌ها و به رهبری افغان‌ها است. ما در هر زمینه از نزدیک با آنان کار کرده و در کنار متحدان مان در ناتو، برای ختم این جنگ تلاش می‌کنیم. ستراتیژی ایالات متحده، طالبان را در تنگنا قرار داده است و آن گروه را مجبور کرده است تا در تبانی با آتش بس که اخیراً از سوی رئیس جمهور اشف غنی اعلام شد، همسو شوند".

آقای متیس تهدیدات در افغانستان را فراملی خواند و گفت که ایالات متحده با درک این نکته، استراتیژی خود را در افغانستان، به سطح منطقه در نظر گرفته است.

وزیر دفاع ایالات متحده مشخص نساخت که تهدیدات بیشتر از کدام کشور منطقه متوجه افغانستان است، اما شماری از مقام‌های امریکایی و حکومت افغانستان، بیش از هر کشور دیگری، پاکستان را به حمایت از دهشت افگنانی متهم می کنند که عامل خشونت و جنگ در افغانستان اند.

XS
SM
MD
LG