لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید مجدد امریکا بر خلع سلاح اتمی شبه جزیرۀ کوریا


جیم متیس، وزیردفاع امریکا، گفته است که واشنگتن هنوزهم بر موقفش مبنی بر خلع سلاح اتمی شبه جزیرۀ کوریا تاکید دارد.

وزیردفاع امریکا این اظهارات را به روز شنبه در نشست امنیتی 'شانگریلا' در سنگاپور بیان داشت.

آقای متیس افزود که "تطبیق قطعنامه های شورای امنیت ملل متحد در مورد کوریای شمالی ادامه خواهد داشت". جیم متیس همچنان گفت که عزم واشنگتن و متحدین اش مبنی بر "خلع سلاح اتمی کامل، درست و برگشت ناپذیر و از بین بردن سلاح کشتار جمعی در شبه جزیرۀ کوریا" به مانند گذشته برجاست.

وزیر دفاع ایالات متحده این سخنان را یک روز پس از آن ابراز داشت که رئیس جمهور دونالد ترمپ دیروز پس از دیدار با کیم یانگ چال، نمایندۀ ارشد کوریای شمالی، از توافق مجدد به خاطر ملاقات با رهبر آنکشور خبر داد.

انتظار میرود که ملاقات میان رهبران امریکا و کوریای شمالی به تاریخ ١٢ جون در سنگاپور صورت گیرد. قبل از این رئیس جمهور ترمپ، هفتۀ گذشته دیدار با رهبرکوریای شمالی را لغو اعلام کرده بود.

جیم متیس گفت که موضوع سرنوشت سربازان امریکایی و یا رقم آنان در کوریا جنوبی،در اجندای دیدار هردو رهبر شامل نخواهد بود.

به گفتۀ وزیر دفاع امریکا "امیدواری جهان به این مذاکرات وابسته است". جیم متیس اضافه کرد که "اگر دپلوماسی با کوریای شمالی نتیجه دهد، بعداً میتوان در مورد رقم سربازان امریکایی و موضوعات مشابه صحبت کرد، اما تنها در بحث ها میان ایالات متحده و کوریای جنوبی".

در حالیکه ده روز به دیدار میان رهبران امریکا و کوریای شمالی باقی مانده است، پیونگ یانگ خواستار فرصت و رفع تعزیرات اقتصادی میباشد.

اما رئیس جمهور ترمپ اخیراً اظهار داشته که ایالات متحده تعزیرات جدید بر پیونگ یانگ را تنها تا زمان واضح شدن نتایج نشست سنگاپور، به تعلیق در میاورد.

تاکید امریکا بر خلع سلاح اتمی شبه جزیرۀ کوریا
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00

XS
SM
MD
LG