لینک های دسترسی

Breaking News

متیس: طالبان خشونت را بر انتخابات ترجیح داده اند


وزیر دفاع امریکا گفت که نخست در جنگ باید پیروز شد و سپس به صلح دست یافت

با افزایش حملات گروه دولت اسلامی (داعش) و طالبان در افغانستان، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا گفته است که تشدید خشونت ها خارج از توقعات نیست.

دوشنبه ۳۰ اپریل دست کم ۴۰ نفر در دو رویداد امنیتی در کابل و کندهار کشته شد. در دو حملهء پیهم انتحاری در کابل ۲۵ نفر کشته شد و مسوولیت آنرا داعش پذیرفت. در انفجار کندهار که گمان می رود طالبان در پی آن بودند، ۱۱ کودک جان باخت.

عصر همین روز جیمز متیس، وزیر دفاع امریکا، به خبرنگاران گفت که طالبان جنگ را بر انتخابات ترجیح داده اند.

وزیر دفاع امریکا گفت که تندروان در افغانستان با انجام چنین حملات در آستانۀ انتخابات، می‌خواهند مردم آن کشور را از شرکت در انتخابات دلسرد سازند. او گفت که طالبان خطر باخت خود را در انتخابات درک کرده اند و از اینرو در تلاش متزلزل ساختن حکومت منتخب در افغانستان اند.

حضور دراز مدت

وزیر دفاع ایالات متحده همچنان گفته است که نظامیان امریکایی برای مدت طولانی در افغانستان و سوریه باقی‌ می‌مانند تا به گفتۀ وی راه حل دپلوماتیک برای حل معضل این دو کشور پیدا شود.

جیم متیس روز دوشنبه در صحبت با جمعی از خبرنگاران در مقر وزارت دفاع امریکا گفت که دونالد ترمپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، طرح خروج فوری نظامیان امریکایی را کنار گذاشته و حضور آنان را در افغانستان و سوریه حفظ خواهد کرد.

به نقل از خبرگزاری رویترز آقای متیس گفت که ایالات متحده نمی‌تواند پیش از پیروزی دیپلوماتیک در ساحه، حضور نظامی خود را بکاهد. او گفت "باید نخست در جنگ پیروز شد و سپس به صلح دست یافت".

آقای متیس که ساعاتی پس از حملات دوگانۀ داعش در کابل صحبت می‌کرد، شورشگری این گروه و طالبان را نشانۀ درماندگی آنان خواند و تاکید کرد که استراتیژی رئیس جمهوری ترمپ با تمرکز بر افزایش حملات به ویژه حملات هوایی و تسریع روند آموزش قوای افغان، موفقیت آمیز بوده است.

XS
SM
MD
LG