لینک های دسترسی

Breaking News

مولانا سمیع الحق در پاکستان کشته شد


مولانا سمیع الحق، رهبر جمعیت علمای اسلام پاکستان و رئیس دارالعلوم حقانیۀ اکورۀ ختک، در شهر راولپندی پاکستان، در اثر یک حملۀ مسلحانه شام امروز کشته شده است.

در مورد چگونگی کشته شدن رهبر جمعیت علمای اسلام پاکستان خبر های ضد و نقیض نشر شده است.

در تازه ترین انکشاف، رسانه های پاکستان به نقل از مولانا حامد الحق، پسر سمیع الحق، کشته شدن پدرش را تایید کرده و گفته است که آقای سمیع الحق، ۸۱ ساله، در منزل رهایشی اش در شهر راولپندی، با ضربات چاقو افراد ناشناس کشته شده است.

حامد الحق گفته است که محافظ امنیتی پدرش در هنگام حمله، به یکی از مارکیت نزدیک خانه اش رفته بود و زمانیکه برگشت "پدرم را غرق در خون " پیدا کرد.

تصویر جسد آقای سمیع الحق که در رسانه های اجتماعی نشر شده است، جروحات چاقو را در قسمت بازوی راست و قسمت صدر وی نشان می دهد.​

قبل از آن، برخی از شبکه های تلویزیونی پاکستان گزارش دادند که دو مرد سوار بر موترسایکل، بالای موتر حامل سمیع الحق، گلوله باری کردند و سپس از ساحه فرار کردند.

جسد آقای سمیع الحق جهت کالبد شناسی به یکی از شفاخانه های شهر راولپندی انتقال داده شده است.

مولانا سمیع الحق که به نام "پدر طالبان" نیز یاد می شود، آشکار از شورش طالبان در افغانستان حمایت می کرد. سمیع الحق در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۳ با خبرگزاری رویترز گفته بود که اگر افغانستان برای یک سال برای طالبان تحویل داده شود، آنان "همۀ افغانستان را خوشحال خواهد ساخت."

بسیاری از رهبران طالبان بر اساس گزارش ها، در مدرسۀ دینی مولانا سمیع الحق آموزش دیده اند و گفته می شود که وی نفوذ زیادی در میان طالبان داشت.

تاکنون کسی یا گروهی مسوولیت حمله بر رهبر جمعیت علمای اسلام پاکستان را به عهده نگرفته است.

واکنش ها

عمران خان، صدراعظم پاکستان که در حال حاضر از چین دیدن می کند، کشته شدن این رهبر با نفوذ سیاسی-مذهبی را محکوم کرده و از مقامات آن کشور خواسته است تا به سرعت تحقیقات در مورد را آغاز کنند.

گروه طالبان افغان نیز با نشر اعلامیه ای کشته شدن آقای سمیع الحق را محکوم کرده و با اعضای خانوادۀ وی ابراز غم شریکی کرده است. گروه طالبان در این اعلامیه همچنین گفته است که کشتن این رهبر سیاسی-مذهبی، کار "دشمنان اسلام" است، اما کدام جناح خاص را متهم نکرده است.

XS
SM
MD
LG