لینک های دسترسی

Breaking News

مک ماستر: ترمپ از عملکرد پاکستان ناامید شده است


مک ماستر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور ترمپ
مک ماستر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور ترمپ

مشاور امنیت ملی رئیس جمهور ایالات متحده می گوید که دونالد ترمپ از اقدامات پاکستان در مبارزه علیه گروه های دهشت افگن"ناامید شده" زیرا به گفته مک ماستر، اسلام آباد "به گونۀ بسیار بسیار سلیقه یی گروه های دهشت افگن را هدف می دهد".

آقای ماستر در مصاحبه یی با صدای امریکا گفت که اسلام آباد "به حمایت از گروه های تروریستی ادامه داده و از گروه های دهشت افگن مستقر پاکستان، به عنوان ابزارپالیسی خارجی خود استفاده می کند."

اظهارات مشاور امنیت ملی ایالات متحده به تعقیب پیام تویتر دونالدترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده بیان می شود که در روز نخست سال ۲۰۱۸ میلادی، پاکستان را به "دروغ گویی و نیرنگ" متهم کرد.

آقای ترمپ در آن پیام تویتر تاکید ورزید که در ۱۵ سال گذشته پاکستان بیش از ۳۳ میلیارد دالر کمک های امریکا را به دست آورد؛ اما، اقدام اندکی در برابر گروه های تندرو و دهشت افگن کرده است.

آقای ماستر روز سه شنبه گفت که برخلاف آنچه برخی کشور ها گفته اند، پیام تویتر رئیس جمهور ترمپ جنبه "یک بازی ملامت سازی" نداشته، بلکه انعکاس دهنده تلاش ایالات متحده است تا به گونۀ "واضح با پاکستان ارتباط قایم کنیم که روابط ما نمی تواند بیش از این،بار ]اقدمات[ متناقض را حمل کند و واشنگتن و اسلام آباد باید یکجا کار کنند تا به نحوی افغانستان را با ثبات سازند که پاکستان نیز وسیعاً از آن نفع ببرد".

مشاور امنیت ملی ایالات متحده می گوید که پاکستان با هدف قرار دادن "سلیقه یی گروه های دهشت افگن، فراهم سازی پناهگاه امن و پایگاه ها به رهبری طالبان و شبکۀ حقانی در داخل خاک آن کشور، علیه منافع و مردم خود" عمل می کند.

پاکستان، عصر سه شنبه، با نشر اعلامیه یی اظهارات روز دوشنبۀ رئیس جمهور ترمپ را انتقاد کرده "شدیداً ناامیدکننده" خواند.

در اعلامیۀ حکومت پاکستان که پس از یک نشست اضطراری کمیتۀ امنیت ملی و رهبران ارشد ملکی و نظامی آن کشور با حضور داشت شاهد خاقان عباسی، صدراعظم آن کشور، به نشر رسید، آمده است که نباید مسوولیت "شکست جمعی" در افغانستان به دوش پاکستان گذاشته شود.

با آنهم مک ماستر پاکستان را یک کشور دارای نیروی باالقوۀ عظیم انسانی واقتصادی عنوان کرده گفت که "پاکستان نمی خواهد یک کشور منفور باشد" و آنچه ایالات متحده از اسلام آباد توقع دارد اینست تا "به منافع خود عمل کند؛ به گونۀ سلیقه یی گروه ها را هدف قرار نداده و فراهم سازی پناهگاه امن و سایر انواع حمایت را به رهبری آن گروه ها توقف دهد."

XS
SM
MD
LG