لینک های دسترسی

Breaking News

جدل نمایندگان و پولیس؛ مجلس نمایندگان نشست اضطراری شبانه برگزار کرد


به دنبال درگیری لفظی میان پولیس و برخی اعضای ولسی‌جرگه افغانستان، پارلمان این کشور سرپرست وزارت داخله را ناوقت دیشب به مجلس فراخواند.

یک منبع امنیتی در وزارت داخله افغانستان روز شنبه ۱۲ اکتوبر (۲۰ میزان) به صدای امریکا گفت که جنجال پس از آن ایجاد شد که شماری از اعضای ولسی جرگه از پاک سازی شیشه‌های دودی موترهایشان از سوی پولیس جلوگیری کردند.

او از این اعضای مجلس نمایندگان نام نبرد، اما گفت که شماری از اعضای ولسی جرگه حوالی ساعت ۱۱:۳۰ نیمه شب، مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله را به مجلس فراخواندند.

به قول این منبع، جلسۀ سوال و جواب با آقای اندرابی تا حوالی ساعت یک نیمه شب ادامه داشته است.

این منبع افزود: "سرپرست وزارت داخله به محلی که شماری از وکیل‌ها تجمع کرده بودند، نرفت و ساعت ۱۱:۳۰ به پارلمان رفت و تا ساعت یک شب، مسایل را برای شان توضیح داد."

آقای اندرابی به اعضای مجلس گفته که اقدام پولیس برای پاکسازی شیشه‌های دودی موترها به هدف تامین بهتر امنیت و برخورد با افراد مسلح غیرمسوول صورت گرفته است.

وزارت امور داخله هرچند می‌گوید که تنفیذ قانون و حفظ امن و نظم‌ عامه وظیفه پولیس است و این موضوع را که در مربوطات حوزه نهم امنیتی شهر کابل اتفاق افتاده بررسی می‌کند؛ اما اعضای ولسی‌جرگه برخورد پولیس با قانون‌گذاران را توهین‌‌آمیز دانسته اند.

برخی از اعضای ولسی‌جرگه افغانستان ادعا دارند که وزارت داخله افغانستان یک قطعه ویژه را برای "اذیت و ازار" نمایندگان مجلس ایجاد کرده و این نشست اضطراری در پیوند به این قطعه برگزار شده بود.

گل احمد کمین، عضو ولسی جرگه افغانستان به صدای امریکا گفت این قطعه ویژه پولیس در بخش‌های مخلتف شهر کابل گذشت و گذار کرده و به بررسی نمایندگان مجلس می‌پردازد.

به گفته آقای کمین، مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله و سرور احمدزی، یکی از مشاورین شورای امنیت ملی افغانستان به پاسخ‌گویی فراخوانده شده بودند.

او افزود: "قطعه ویژه پولیس شب گذشته در ساحه پلچرخی موتر‌های عزیزی، نماینده هلمند، صافی، نماینده کنر، مریم سلیمان‌خیل، نمایندۀ کوچی‌ها و نرندر سینگهـ خالصه، نماینده سیک‌ها را متوقف کرده و آنان را توهین و تحقیر کرده اند."

در همین حال، نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان در یک پیام ویدیویی که به رسانه‌ها فرستاده می‌گوید که این موضوع "به گونۀ جدی و عادلانه" بررسی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG