لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت دفاع افغانستان نشست هیلیکوپترهای ناشناس را در خاک این کشور رد کرد


افغانستان تا هنوز سیستم رادار ندارد و نمی‌تواند که حریم فضایی خود را کنترول کند

وزارت دفاع افغانستان، گزارش‌های برخی رسانه‌‌ها را مبنی بر نشست و برخواست هیلکوپترهای ناشناس، در مناطق تحت کنترول مخالفان مسلح، در مربوطات برخی از ولایت افغانستان، تأئید نمی‌کند.

جنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان امروز دوشنبه به خبرنگاران گفت، با آنکه نشست و برخواست هیلکوپترهای خارجی در خاک افغانستان مسأله جدی است؛ اما تا اکنون هیچ سندی در این مورد به وزارت دفاع ارائه نشده است.

جنرال وزیری، افزود "هیچ کس سند این را به وزارت دفاع پیش نکرده است که سند دقیق و مؤثق باشد که این ویدیوی هیلکوپتر یا عکس هیلکوپتر. اگر هیلکوپترهای کدام کشور در افغانستان دیده شود و ما سندی به دست بیاوریم در همان روز وزارت خارجه، حکومت و دولت ما و شما، وزارت دفاع افغانستان خاموش نمی‌ماند و اجراات لازم را می‌کند".

او گفت، ادعاهای وجود دارد که در مربوطات ولایت‌های فاریاب، سرپل، بدخشان، ولسوالی خوگیانی ولایت غزنی و بغلان، هلیکوپترهای ناشناخته نشست و برخواست دارند.

این مقام وزارت دفاع افغانستان، این سخنان را تبلیغات خواند. جنرال وزیری گفت "من این را نمی‌دانم که این تبلیغات، به خاطر چی، کی و چرا این تبلیغات وجود دارد؟".

جنرال وزیری هم‌چنان گفت، حکومت افغانستان به حریم فضایی این کشور، کنترول ندارد و در این زمینه نیروهای خارجی با آنان همکاری می‌کنند؛ در حالی که حکومت افغانستان بارها از نیروهای خارجی خواسته است تا اردوی افغانستان را در تشکیل "صنف رادار" کمک کند، تا این کشور به حریم فضایی خویش کنترول داشته باشد.

بر اساس قرارداد امنیتی و دفاعی میان کابل – واشنگتن و قرارداد همکاری‌های نظامی میان کابل و ناتو، قرار است که اردوی افغانستان در حدود چهار سال آینده، با سیستم ردیابی رادار مجهز گردد.

فعالیت داعش در افغانستان

وزارت دفاع افغانستان، فعالیت جنگجویان داعش را فقط در ولایات ننگرهار و جوزجان تأیید می‌کند.

جنرال دولت وزیری، سخنگوی این وزارت گفت، گروه داعش در هلمند، فراه، ارزگان، زابل، نورستان، کنر، فاریاب و سرپل کاملأ شکست خورده و تحرک ندارند.

جنرال وزیری، افزود "تحرکات ندارند، برای تبلیغات اگر بگویند جلب و جذب دارند، این را رد نمی‌کنیم، مگر تحرکات ندارند".

جنرال وزیری، فعالیت داعش را در ولایت‌های ننگرهار و جوزجان نیز محدود خواند.

او گفت، این گروه در جوزجان، توان منسجم‌سازی خویش را ندارند و نمی‌توانند فعالیتی را انجام دهند، که منجر به ناامنی در این ولایت شود.

جنرال وزیری، تأکید کرد که شمار جنگجویان داعش در ولایت ننگرهار از ۵ هزار تن به ۵۰۰ الی ۷۰۰ تن رسیده، که آنان نیز در کوه‌ها به سر می‌برند.

به گفتۀ جنرال وزیری، در نتیجۀ عملیات‌های نیروهای طرفدار دولت افغانستان، سه هزار جنگجوی داعش به شمول ده‌ها سرگروه آنان کشته، یک هزار تن شان زخمی و شماری از آنان اسیر شده اند.

از سوی دیگر، جنرال وزیری گفت که در مورد حمله بالای قول اردوی ۲۰۹ شاهین نیز تحقیق جریان دارد.

جنرال وزیری افزود، ۲۴ تن از منسوبین قول اردوی ۲۰۹ شاهین به اتهام غفلت وظیفوی، از وظایف شان سبکدوش گردیده و از آنان تحقیق جریان دارد.

به گفتۀ دولت وزیری، پس از تکمیل شدن تحقیق، این افراد به محکمه معرفی خواهد شد.

در حمله بالای قول اردوی ۲۰۹ شاهین در ولایت بلخ، بیش از صد تن از منسوبین این قول اردو کشته شدند.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG