لینک های دسترسی

Breaking News

سفارت روسیه اتهامات مبنی بر تمویل طالبان را 'بی‌اساس' خواند


چندین مقام محلی به ویژه در جنوب افغانستان گفته اند که مشاوران روس در لباس داکتر و کارمند صحی در صفوف طالبان دیده شده اند

سفارت روسیه در افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که ادعاها مبنی بر حمایت مسکو از طالبان "واقعیت ندارد" و "صرف یک ادعای بی اساس" است.

در تازه ترین مورد، ونسن ستیورت، رئیس ادارۀ استخبارات دفاعی ایالات متحده روز سه شنبه به قانونگذاران امریکایی گفت که با وصف نشانه هایی از حمایت روسیه از طالبان، تا کنون مقام‌های امریکایی قادر به دریافت شواهد فزیکی در این مورد نشده است.

چندین مقام محلی افغان نیز در این اواخر از حضور مشاوران روس در لباس داکتر و کارمند صحی در صفوف جنگجویان طالبان خبر داده اند.

سفارت روسیه به گونۀ مشخص اظهارات جنرال عبدالرازق قوماندان امنیۀ کندهار، جنرال سنگری قوماندان امنیۀ ارزگان و جنرال احمدزی قوماندان قول اردوی ۲۱۵ اردوی ملی افغان در هلمند را در مورد حضور مشاوران روس در صفوف طالبان رد کرده است.

چند روز پیش عطا محمد نور، والی بلخ نیز در مراسمی در آن ولایت، طالبان را به چندین دسته تقسیم بندی کرد که به گفتۀ وی هر یکی از سوی یک کشور تمویل می شود. آقای نور مشخصاً از روسیه نام نبرد، اما گفت که هیلیکوپترهای بدون نشان و علامۀ شناسایی طالبان را در شمال اکمال می کند.

اعلامیۀ سفارت روسیه دخالت مسکو را در این مورد رد کرده و بدون اشارۀ مشخص به نظامیان ناتو و امریکایی گفته است که باید در مورد این هیلیکوپترهای مشکوک از کسانی بازخواست و پرسان شود که حریم فضایی افغانستان را کنترول می کنند.

حکومت افغانستان گزارش‌ها را در این مورد رسماً تایید نکرده است. وزارت خارجۀ افغانستان کم از کم در دو مورد صریحاً گفته است که جز یک کشور همسایه (پاکستان) روابط سایر کشورها به شمول روسیه با افغانستان خوب و حسنه دارند.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG