لینک های دسترسی

Breaking News

بیش از ۱۳ میلیون افغان با کمبود غذایی مواجه اند - گزارش


فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر (IFRC) گزارش داده است که بر اساس آخرین تجزیه و تحلیل ۱۳.۱ میلیون نفر در افغانستان با کمبود مواد غذایی دست و پنجه نرم می‌کنند.

این فدراسیون گفته است که برای جلوگیری از بحران عمیق در افغانستان اقدامات فوری لازم است، زیرا یک سوم جمعیت این کشور به دلیل وخیم‌تر شدن بحران خشکسالی غذای کافی نخواهند داشت.

این فدراسیون خشکسالی پیشرو و بحران غذایی ناشی از آن را یکی از بدترین مشکلات در دهه‌های اخیر در افغانستان می‌داند.

نیلاب مبارز ، سرپرست جمعیت هلال احمر افغانستان با نگرانی از وخیم‌‎ترشدن اوضاع می‌گوید: "در ماه گذشته، داوطلبان هلال احمر افغانستان و تیم‌های پاسخگویی فوراً کمک‌های درمانی، از جمله کمک‌های غذایی و نقدی را برای هزاران خانواده آسیب دیده از خشکسالی در بادغیس، بغلان و فاریاب افزایش داده اند."

با توجه به خشکسالی پیشرو، فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر درخواست اضطراری ۷.۵ میلیون فرانک سویسی را برای حمایت از هلال احمر افغانستان کرده است.

قرار است که این کمک برای خرید مواد غذایی و بازگرداندن معیشت و محصولات برای ۲۱۰هزار نفر در ده ولایت که بیش از همه تحت تاثیر عدم امنیت غذایی و خشکسالی قرار دارند، مصرف شود.

نیچیفور امیجیندی، رییس هیات فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر با اشاره با احتمال کاهش ۲۷ درصدی حاصلات گندم در افغانستان گفته است: "ما در مورد وضعیت بیش از ۱۸ میلیون نفری كه امسال به خاطر این بحران غذایی ناشی از خشكسالی در كنار تاثیرات ناتوان‌كننده اجتماعی و اقتصادی کروناویروس، به حمایت بشردوستانه نیاز دارند، ترس جدی داریم."

رییس این فدراسیون خواستار اقدام فوری جامعۀ جهانی برای کمک به مردم افغانستان شده است، مردمی که به غذا و آب بی‌درنگ نیاز دارند.

تداوم آوارگی افغان‌ها

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری سازمان ملل متحد (اوچا) گزارش داده است که روند آواره‌شدن افغان‌ها به دلیل درگیری‌های مداوم و آفات طبیعی از مناطق اصلی شان در ۲۰۲۱ ادامه دارد.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، از اول جنوری تا پایان ماه مارچ سال روان میلادی، ۸۱هزار افغان آواره شده اند.

اوچا گفته است که بسیاری از این افراد در سراسر افغانستان آواره اند، چون جنگ و فقر مانع بازگشت آنها به مناطق اصلی شان می‌شود.

گزارش نشان می‌دهد که ننگرهار با داشتن ۱۸هزار بیجاشده، قندهار ۱۲هزار و فاریاب حدود هفت‌هزار نفر بیشترین رقم آوارگان را را دارند.

سازمان ملل متحد می‌گوید که از مجموع تمامی بیجاشدگان، ۵۹ درصد را کودکان کمتر ۱۸ سال تشکیل می‌دهند.

XS
SM
MD
LG