لینک های دسترسی

Breaking News

برای تأمین امنیت انتخابات ۵۴ هزار نظامی افغان گماشته می‌شود


نهادهای امنیتی افغانستان اعلام کردند که برای تأمین امنیت انتخابات پارلمانی، همۀ آمادگی‌ها گرفته شده است و تمام نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور در "احضارات درجه یک" به سر می‌برند.

نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان، روز پنجشنبه (۱۲ میزان) در نشست خبری مشترک با وزارت دفاع، گفت که به تمام نهادهای امنیتی، استخباراتی و عملیاتی، دستور صادر شده است تا امنیت پروسۀ ملی انتخابات را آن گونه که مردم توقع دارند، تأمین کنند.

او افزود: "دقیقاً برای (تأمین امنیت) این پروسۀ ملی و مهم، برای ۵۱۰۰ مرکز و ۲۱هزار محل ۵۴ هزار سرباز توظیف شده است، یعنی در مجموع، تمام نیروهای دفاعی، امنیتی و کشف و استخبارات، حتی ما گفته می‌توانیم قوای هوایی در روز انتخابات آن روز که این پروسه جریان خواهد داشت، در تأمین امنیت (سهیم خواهند بود)".

به گفتۀ وی، به تمام بخش‌های کشف، عملیاتی و امنیتی، هدایت داده شده است که امنیت نامزدان انتخاباتی را نیز تأمین کنند.

آقای رحیمی، از نامزدان انتخاباتی خواست که به منظور تأمین امنیت بهترشان، در هر جایی که گردهمایی دارند، مؤظفین امنیتی را در جریان بگذارند.

وزارت داخلۀ افغانستان، در رابطه به حمله بر همایش یک نامزد انتخاباتی در ولسوالی کامۀ ننگرهار، گفت که این نامزد پارلمانی، در مورد گردهمایی انتخاباتی‌اش نیروهای امنیتی را در جریان قرار نداده بود؛ ورنه چنین رویدادی به وقوع نمی‌پیوست.

دو روز قبل بر همایش یک نامزد انتخاباتی در ولسوالی کامۀ ننگرهار، حملۀ انتحاری صورت گرفت که در نتیجه ۱۴ کشته و ۴۳ تن زخمی شده اند.

کمیسیون انتخابات افغانستان، نیز بر تأمین امنیت انتخابات، به ویژه کارمندان، نامزدان و رأی‌دهندگان تأکید کرد.

کبرا رضایی، معاون سخنگوی این کمیسیون به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که این نهاد با وزارت‌های مسؤول و نیروهای خارجی در خصوص امنیت انتخابات، نشست‌هایی منظم دارند تا از تأمین امنیت این روند مطمئن شوند.

خانم رضایی، افزود که نیروهای امنیتی، برای روزهای قبل از انتخابات و هم برای روز انتخابات، برنامه‌های امنیتی خاصی را دارند.

او افزود: "برای ما هم امنیت کارمندان محلی ما، دفاتر محلی ما، هم امنیت کاندیدان و هم امنیت رأی‌دهندگان و مردم افغانستان اهمیت دارند، مسلماً رهبری کمیسیون مستقل انتخابات، همۀ تلاش شان را می‌کنند که پلان عملیاتی همراه با سکتور امنیتی به خوبی پیش برود و ما یک انتخابات امن و آرام داشته باشیم".

افزایش عملیات‌های تهاجمی

نهادهای امنیتی و دفاعی افغانستان، در آستانۀ برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور، از افزایش عملیات‌های تهاجمی نیروهای امنیتی افغان برضد مخالفان مسلح خبر داده اند.

معاون سخنگوی وزارت داخله در این خصوص گفت: "۳۶ درصد عملیات‌های تهاجمی و تعرضی توسط نیروهای خاص و دفاعی افزایش یافته که مؤثریت خوب داشته است و در این اواخر امنیت نسبی که در کابل و سراسر افغانستان آمده است، نتیجۀ این عملیات‌ها است".

در همین حال، غفور احمد جاوید، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، عملیات‌های نیروهای امنیتی این کشور را در جریان هفتۀ اخیر، پر دستاورد خواند.

او گفت: "در جریان یک هفته ۳۱۸ تن افراد دشمن در عملیات‌های هوایی و زمینی کشته شده، ۹۶ تن زخم برداشته و ۳۷ تن آنها بازداشت شده اند. ۱۳ پناهگاه شان از بین رفته و دو کارخانه مواد مخدر نابود شده و همچنان در نتیجۀ عملیات‌های زمینی و هوایی که برضد داعش جریان دارد، ۵۱ جنگجوی داعش نیز کشته شده اند".

از سویی هم، جنرال طارق‌شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان روز گذشته در پیام ویدیویی گفت که برای تأمین امنیت انتخابات، در مناطق ناامن، عملیات‌های جدید بر ضد هراس‌افگنان راه‌اندازی خواهد شد.

وزارت‌های دفاع و داخلۀ افغانستان در حالی از تأمین امنیت انتخابات اطمینان و از افزایش عملیات‌های نظامی به منظور فراهم‌شدن زمینۀ برگزاری انتخابات خبر می‌دهند که یوناما، روز سه شنبه (۱۰ میزان) از تهدید و حمله بر نامزدان، نمایندگان و حامیان آنان ابراز نگرانی کرد.

تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص منشی عمومی سازمان ملل متحد در افغانستان در اعلامیه‌ای، حمله بر گردهمایی انتخاباتی را در ننگرهار شنیع خواند و آن را حمله بر حقوق اساسی مردم افغانستان دانست.

XS
SM
MD
LG