لینک های دسترسی

Breaking News

برگشت بیش از ۳۸ هزار پناهجوی افغان از ایران و پاکستان


سازمان بین‌المللی مهاجرت یا (IOM) گفته است که از آغاز سال روان میلادی تا اکنون ۳۸ هزار و ۲۸۹ پناهجوی افغان از ایران و پاکستان به افغانستان برگشته اند.

این سازمان با نشر یک گزارش تازهٔ روز جمعه ۱۴ فبروری (۲۵ دلو) گفته است که در از تاریخ اول ماه جنوری ۲۰۲۰ تا اکنون ۳۷ هزار و ۴۳۸ پناهجوی افغان از ایران و متباقی از کشور پاکستان به کشور شان برگشته و یا اخراج شده اند.

براساس معلومات این سازمان تنها در یک هفته گذشته ۸۳۷۸ پناهجو از ایران به افغانستان برگشته و یا توسط حکومت آن کشور اخراج شده اند.

به گفته سازمان بین‌المللی مهاجرت از این میان، ۳۷۴۵ پناهجو افغان به گونۀ دواطلبانه و پیش از ۴۶۰۰ نفر دیگر به گونۀ اجباری از مرزهای ایران وارد کشور شان شده اند.

این سازمان گفته است که با شماری از خانواده‌های پناهجویان که از آن کشورها به افغانستان برگشته اند، کمک صورت گرفته است.

پیش از این وزیر مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان گفته بود که در سال ۲۰۱۹ میلادی حدود نیم میلیون پناهجوی افغان از کشورهای مختلف به کشور شان برگشتند.

این در حالی است که هفته گذشته حکومت پاکستان اعلام کرد که در همکاری با کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان، کنفرانس دو روزه بین‎المللی را در مورد وضعیت پناهجویان افغان در آن کشور میزبانی می‌کند.

این کنفرانس بین‌المللی قرار است به تاریخ ۱۷ و ۱۸ فبروری در شهر اسلام‌آباد به مناسبت ۴۰ سالگی حضور مهاجرین افغان برگزار شود.

بر اساس آمار سازمان بین‌المللی مهاجرت، در حال حاضر ۲.۴ میلیون مهاجر افغان در پاکستان به سر می‌برند که ۱.۳ میلیون‌ آن‌ها به گونۀ قانونی و ۱.۱ میلیون دیگر فاقد اسناد اقامت استند.

XS
SM
MD
LG